Design of active localization system front-end building blocks for mr-guided interventional procedures
Girişimsel MRG için aktif kateter konum belirleme sistemi giriş katı yapı bloklarının tasarımı
- Tez No: 252580
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNHAN DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Girişimsel cihazların konumunu ve doku yapısını hızlı ve yüksek hassasiyetle belirlemek için girişimsel cerrahide görüntüleme önemli bir rol oynar. Girişimsel işlemler genellikle x-ışını teknolojisi kullanılarak uygulanmaktadır. Ancak MR ile görüntüleme imkanları gerek yüksek doku kontrastı sağladıkları gerekse de zararlı x-ışınlarıyla calışmadıkları için daha uygun bulunmaktadır. Bu cerrahi işlemler için MR görüntüleme sistemlerinin gerektirdiği bazı kısıtlamalara uygun cihazların tasarımı gereklidir.Bu kısıtlardan bir tanesi iletken cisimlerin cihazın içinde, dokulara zarar verecek kadar ısınabilmesidir. Alıcı antenin vücut dışında bulunduğu normal MR görüntüleme uygulamalarında bir sorun oluşmasa da girişimsel MRG'de hasta güvenliği için tehdit oluşmaktadır. Bu kısıt göz önünde bulundurularak tasarımda optik veri ve güç akışı sağlanmıştır.Bu tez süresince girişimsel MRG için aktif kateter konum belirleme sistemi üzerine çalışılmıştır. Çalışma kapsamında giriş katı temel yapı bloklarından olan güç katı, alıcı anten ve düşük gürültülü kuvvenlendirici tasarımları gerçekleştirilmiştir. Dickson mimarisinde tasarlanan gerilim çarpıcı girişinde 1V genlikli 100MHz frekansında salınım yapan giriş işaretine karşılık 100K yük direncinde 1.94V genliğinde gerilim üretebilmektedir. Farklı boyutlarda tasarımı yapılan alıcı antenlerin Q^2xR değerleri 1300ohm'a kadar çıkmaktadır. İki farklı çalışma frekansında tasarlanan düşük gürültülü kuvvetlendirici katları giriş işaretine 64MHz için 4.112dB, 123MHz için ise 4.813dB gürültü eklemektedir.
Özet (Çeviri)
In interventional procedures imaging plays an important role, as quick and accurate determination of the interventional device position and tissue structures are crucial for the procedure. Usually interventional procedures are being conducted in X-ray fluoroscopy. However, it is highly desirable to use the MRI technology for interventional procedures, since MRI is a safe and reliable medical imaging method providing good soft tissue contrast while avoiding harmful ionizing radiation. New interventional instruments has to be designed for this purpose since there are certain constraints regarding imaging and localization process and MR physics.One such constraint is heating of conductors. MRI systems transmit received MRI signals through electrical cables. This design is effective for the conventional case, where receive coils are placed outside of the subject body. However, for the internal coils safety improvements has to be made, mainly due to the heating problem of conducting material under strong RF waves transmitted by the MRI system. To overcome the heating problem optical transmission of data and power is used.In this thesis an active localization system for catheters, which is intended to be used in interventional procedures in MRI , is studied. The purpose of the study is to design some main building blocks for such an active localization system front-end. A dickson charge pump operating with alternating input signal at 100MHz with an amplitude of 1V and generating 1.94V at its output for 100K ohm load resistance is designed. Different receive coil sizes are studied and obtained results show Q^2xR values of 1300 can be reached with the processing technology at hand. The gain stage is designed as a Low Noise Amplifier, for 64MHz and 123MHz precession frequencies. 4.112dB noise figure is obtained for LNA@64MHz and 4.813dB for LNA@123MHz.