Comparison and evaluation of the current building codes for earthquake resistant steel structures
Depreme dayanıklı çelik yapılar için mevcut yönetmeliklerin karşılaştırılmalı değerlendirilmesi
- Tez No: 252585
- Danışmanlar: PROF. GÜLAY ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Son yıllarda yıkıcı depremlerden dolayı depreme dayanıklı yapı tasarımı önemli bir olgu olmuştur. Deprem hareketinin doğru modellenmesi yapının deprem yükleri altında gerçek davranışının incelenmesi açısından önemlidir. Depreme dayanaklı yapı tasarımı için 2007 yılında Bayındırlık ve İskân Bakanlığı tarafından yayınlanan Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik kullanılmaktadır. Bu çalışmada Türkiye `de kullanılan bu yönetmelik CEN tarafından 2003 yılında yayınlanan Eurocode 8 ile teorik olarak karşılaştırılmaktadır.Türkiye `de çelik yapıların boyutlandırılmasında yararlanılan şartnameler akademisyenler ve proje mühendisleri tarafından yetersiz olarak nitelendirilmektedir. Avrupa Biriliği `ne giriş sürecinde, Eurocode 3 Türkiye ` de çelik yapıların tasarımı için güzel bir alternatif olacaktır. Bu tezde Eurocode 3 ile TSE 648 arasındaki farklılıklar ve benzerlikler sunulmuştur.Bu tezde teorik olarak şartnamelerin karşılaştırılması yapılırken, zemin koşulları, deprem hareketinin tanımı, depreme dayanıklı tasarım kriterleri, yapının deprem analizi için kullanılacak hesap yöntemleri ve çelik yapıların temel tasarım kurallarından bahsedilmiştir.Bu çalışma deprem hareketinin hesabı için Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik ve çelik yapının boyutlandırılması için Eurocode 3 ve TSE 648 kullanılarak yapılan karşılaştırılmalı örnek ile tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the last years, earthquake design of structures becomes an important phenomenon due to the disastrous earthquakes. Accurate modeling of the seismic action is really important to observe the real behaviour of the structure under earthquake forces.?Specification for Buildings to be Built in Seismic Zone? is used for the earthquake resistant design of structures which is published at 2007 by The Ministry of Public Works and Settlement. The code used in Turkey is compared theoretically to Eurocode 8 which is published at 2003 by European Committee for Standardization in this study.The national building codes used in Turkey for design of steel structures are described to be insufficient by academicians and structural engineers. Eurocode 3 will be a good alternative for the design of steel structures in Turkey in the entry process to European Union. The differences and similarities of Eurocode 3 and TSE 648 are presented in this thesis.During the theoretical compression of the codes, the ground conditions, the definition of seismic action, the design conditions for earthquake resistant structures, calculation methods for the seismic action and the main design rules of the steel structures are mentioned by comparison of the codes in the thesis.This study ends with a comparative example using the ?Specification for Buildings to be Built in Seismic Zone? for the calculation of seismic action and Eurocode 3 and TSE 648 for the design of steel structure.