Mevcut bir betonarme binada değerlendirme ve doğrusal olmayan davranış
Assesment of an existing RC building and its nonlinear behavior
  1. Tez No: 142918
  2. Yazar: ÖZGÜR YÖNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. FARUK KARADOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
MEVCUT BER BETONARME BİNADA DEĞERLENDİRME ve DOĞRUSAL OLMAYAN DAVRANIŞ ÖZET Yüksek lisans tezi olarak sunulan bu çalışma giriş ve sonuçlar kısımlarımnda dahil olduğu beş bölümden oluşmaktadır. İkinci bölümde, mevcut bir betonarme yapı, ABYYHY 75' e göre uyum açısından incelenmiş ve üç boyutlu matematik modeli hazırlanarak yatay yük çözümlemeleri yapılmıştır. Zemin özellikleri ve bobrum kat çevre perdeleri gibi faktörlerin, yapının davranışı üzerindeki etkilerini incelemek için farklı modeller geliştirilmiş ve bu modellerle yapılan serbest titreşim çözümlemelerinin sonuçlan karşılaştırılmıştır. Yatay yük çözümlemelerinin sonuçları ve yaklaşık hesaplarla yapılan öndeğerlendirme sonucu yapının, ABYYHY 75' de öngörülen kriterleri sağlayamadığı sonucuna varılmış ve ABYYHY 97 uyarınca güçlendirilmiştir. Güçlendirilen yapının çözümlemeleri için kullanılacak ve bir boyutlu çerçeve elemanları ile hazırlanacak matematik bir modelde, perde gruplarının davranışlarını gerçeğe yakın bir şekilde yansıtmak amacıyla, farklı matematik modeller hazırlanmış, yatay yük çözümlemeleri yapılmış ve bulunan sonuçlar, perdeler için iki boyutlu sonlu elemanların kullanıldığı bir modelden bulunan sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Daha sonra, karşılaştırmalar sonucu seçilen bir matematik model kullanılarak ABYYHY 97' ye göre çözümlemeler yapılmış ve yönetmelikte öngörülen kriterlerin sağlandığı gösterilmiştir. Üçüncü bölümde, sarılmış betonda gerilme şekildeğiştirme ilişkisinin anlaşılması amacıyla, önerilen üç model incelenmiş ve karşılaştırılmıştır. Bundan sonra kesitlerde taşıma kapasitesi ve sünekliğin incelenmesi için, bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Dördüncü bölümde, seçilen yapı ve güçlendirilmiş hali, yük artımı yöntemiyle incelenmiştir. Çözümlemeleri yapılacak matematik modellerin hazırlanması sırasında, üçüncü bölümde incelenen sarılmış beton gerilme şekildeğiştirme önerileri ve hazırlanan bilgisayar programından faydalamlmıştır.Yük artımı yöntemiyle çözümleme yapılacak bilgisayar programı ve hazırlanan matematik modeller hakkında bilgi verilmiştir. Çözümlemeler sonucu bulunan kuvvet deplasman eğrileri ve yönetmelikler uyannca hesaplanan taban kesme kuvvetleri kullanılarak, çeşitli karşılaştırmalar yapılmış, yönetmeliklerce öngörülen performansların sağlanıp sağlanmadığı incelenmiştir. xvı
Özet (Çeviri)
ASSESMENT OF AN EXISTING RC BUILDING AND ITS NONLINEAR BEHAVIOUR SUMMARY The master thesis submitted consist of five sections including the two sections for introduction and results. In the second section of the thesis, a seven storey re building with common structural features and deficiencies has been selected for a detailed theoretical assesment and for a comperative evaluation work. Special attention has been paid on three dimensional mathmatical modelling of the structure which has no shear walls prior to the strengthening. And a set of parametric analyses have been carried out to see the effect of several factors such as the subsoil coefficients, the existance of peripheral shear walls, on overall dynamic behaviour of the building subjected to earthquake forces. A set of free vibrational analyses and the necessary lateral load analyses have been performed. Since the Earthquake Code of 1975 was valid in first design, a detailed check has been completed to see how good the code requirements have been satisfied. And it has been understand that, the confinement ratios and the percentage of longitudinal bars are lower than the reqired values. It was not possible to reflect to the mathematical models of the deficiencies such as absence of linkers between the single footings and lack of necessary confinement in beem column connection zone, found in that comperative work. On the other hand, it has been assumed that the concrete compressive strength would be around 10 MPa. A detailed and aproximate assesment have been caried out as well to see whether strengthening is necessary or not. After having had a comparision it has been came up with the results that, building has to be strengthened by shear wall interventions. The rest of the second section of this thesis has been devoted to the details of this redesing work which contains the modification of the mathematical model used for the original structure and the compleate analyses by the lateral loads proposed in the current Earthquake Code of 1997. A computer program developed for having the bending capacities of irregular reinforced concrete sections subjected to biaxial bending has been presented in Chapter 3. Three different stress-strain relationship have been reviewed and been employed in this programming effort. The results achived by the help of this program have been utilized in the Chapter 4 where the results of the nonlinear analyses of both original and strengthened building are discussed. XVII