Information systems for the evaluation of repair alternatives of earthquake damaged builging structures
Depremde hasar gören binaların onarım alternatiflerinin değerlendirilmesi için bilgi sistemleri
  1. Tez No: 76017
  2. Yazar: SÜLEYMAN ILIKKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAN BALKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
öz DEPREMDE HASAR GÖREN BÎNALARIN ONARIM ALTERNATİFLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ İÇİN BİLGİ SİSTEMLERİ ILIKKAN, Süleyman Yüksek Lisans : İnşaat Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Y. Doç. Dr. Can BALKAYA Ağustos 1998, 69 sayfa Deprem olduktan sonra temel problem, zarar görmüş binaların kısa bir süre içerisinde onarılmasıdır. Zarar görmüş binaların onarım alternatiflerinin en ekonomik ve etkili olması gerekir. Onarım yada güçlendirme metodu, binanın yapısal durumuna, mevcut malzeme ve işçilik, bütçe ve standartlara bağlıdır, öte yandan yeni onarım tekniklerinin gelişmesi, onarım methodları üzerine yazılmış makaleler, kitaplar, uzmanların tecrübesi, methodlar arasındaki bağlantılar, güncelleşmiş bilgi akışı en ekonomik ve etkili methodu tayin etmek için önemli rol oynar. Yapının onarımı açısından, her zaman en ekonomik çözüm en iyisi olmayabilir. Tüm olası methodları araştırmakta pratik olmaz. Bunun yanında özellikle Türkiye'de işçilik ve malzeme fiyatları da gün geçtikçe sürekli değişmektedir. Bunun yanında bilgisayarların, özellik ve kapasiteleri artmakta, bilgi alışverişi bakımından internet kullanımları da yaygınlaşmaktadır.Onarım alternatiflerinin kıyaslanması amacıyla bilgi tabanlı uzman sistem oluşturulmuştur. Genel hasarlar zemin, temel ve üstyapı diye üçe bölünerek, kendi aralarında da gruplara ayrılmaktadır. Her onarım methodu indeksle kodlanmıştır. Böylece, fiyatlandırma, bilgi tabanlı uzman sistem ve veritabanı (kısıtlamalar, mevcut malzeme durumu, standartlar) ilişkilendirilerek daha kolay ve hızlı hale gelmiştir. Borland Delphi'de yazılan bu programın, çalışma yöntemi ve açıklaması ana hatlarıyla anlatılmıştır. Depremde hasar gören binaların onarım alternatifleri Dbase veritabanı programı kullanılarak bilgisayar ortamına aktarılmıştır. Örnek çalışma olarak 1995 Dinar Depreminden orta hasarlı bir bina üzerinde onarım methodları arasında bu program kullanılarak methodlar değerlendirilmiştir. Onarım maliyetlerinde, Bayındırlık Bakanlığının yayınlamış olduğu 1996 yılı birim fiyatları kullanılmıştır. Anahtar Kelimeler : Bilgi Sistemler, Bilgi Tabanlı Uzman Sistemler, Deprem Hasan, Onarım Alternatifleri, Bina Yapılan, Bilgisayar Programı, Veritabanı. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INFORMATION SYSTEMS FOR THE EVALUATION OF REPAIR ALTERNATIVES OF EARTHQUAKE DAMAGED BUILDING STRUCTURES ILIKKAN, Süleyman M. S Department of Civil Engineering Supervisor : Asst. Prof. Dr. Can BALKAYA August 98, 69 pages After an earthquake the major problem is the repair or reconstruction of damaged buildings structures within a short period of time. The repair evaluation of damaged conditions results in the application of the most economical and effective repair techniques. The method of repair or retrofitting naturally depends very largely on the structural scheme and materials that are available for the construction of the building. In addition, there are some restrictions due to limited funds, as well as new building code requirements. On the other hand, the consideration of new techniques, previous technical documents, published papers and books on repair methods, experience of experts, relations among these methods, and their advantage and disadvantages, and updated information flow are important in order to determine the most economical and most effective analysis. The most cost effective schemes cannot be determined by choosing the most economical means to repair each component; an integrated approach is also 111necessary. It is difficult to find the time to look at and evaluate all different repair and construction possibilities. Furthermore, labor and material cost information keep changing. Also, recently the use of computers that having large capacities is increasing. A knowledge-based expert system is developed for the evaluation of repair alternatives in a cost effective-way. In the evaluation, major damage conditions are grouped as ground damage, foundation damage, and superstructure damage, and then these groups are divided into subgroups. Each repair method is represented by a specific format to determine the damage information. Thus, the use of such a knowledge based expert system interacting with database information (restrictions, building code, cost code) results in an economic and effective alternative with the current cost estimation in a short time. For an integrated approach each method is selected externally, and the evaluation is conducted subsequently. The description and flowchart of the computer program that is written in Borland Delphi and databases produced in Dbase for the evaluation of repair alternatives of earthquake damaged buildings are discussed. As a case study a building which suffered moderate damage during the Dinar Earthquake in 1995 was selected. Different repair alternatives for this building are evaluated. For the cost comparison of the alternatives a cost database is created by using the book named 'Ministry of Public Works Unit Prices'. Keywords : Information systems, knowledge-based expert system, earthquake damage, repair alternatives, building structures, computer program, database. IV