Rehabilitation of the damaged brick infilled RC frames by cfrp overlays and epoxy injection
Hasarlı tuğla dolgu duvarlı betonarme çerçevelerin karbon fiber esaslı kompozit yaygılarla ve epoksi enjeksiyonu ile rehabilitasyonu
- Tez No: 252584
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ KARAKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Hasarlı olarak tamir edilen ve güçlendirilen dolgulu betonarme çerçeveler üzerinde hasar etkisi ve bu etkinin hasarsız güçlendirilmiş numunelerlere karşılaştırlmasını mühendislik özellikleri bakımından (rijitlik, dayanım, enerji yutma, düktilite?vs.) deneysel ve nümerik olarak değerlendirilmiştir. 1/3 ölçekli, tek açıklıklı, iki katlı ve düşey olarak test alanına yerleştirilen 2 farklı seviyede hasarlı numune statik tersinir yanal yükler altında deneye tabi tutulmuştur. Düşey ve yatay yükler birbirinden bağımsız olarak numuneye etkittirilmiştir. İki numunede hasarlı olarak karbon lifleriyle güçlendirilip, çatlak bölgelerine epoksi enjeksiyonu yapılmıştır. Numuneler 1998'den önce Türkiye'de yapılan yapılarda yaygın bir şekilde görülen kusurlara sahiptir. Bu kusurlar yetersiz sargı, 900 kanca ve birleşim bölgelerinde etriye bulunmaması gibi detay kusurları, zayıf kolon-güçlü kiriş gibi dizayn kusurları ve düşük malzeme kalitesi, yetersiz bindirme boyu gibi yapım kusurlarıdır. Bu kusurlara ek olarak numuneler farklı yükseklik uzunluk oranına ve hasar seviyelerine sahiptir. Numuneler 2008 yılında Atmaca tarafından yapılan deneydeki aynı karakteristik özelliklere sahip olup bu yapılan deneyde hasar görmüştür. Bu mevcut kusurları azaltmak, çatlaklardan oluşan hasarın getirdiği kapasite azalmasını kompanse etmek ve sismik performanslarını arttırmak için tek yönlü karbon fiberli kompozit yaygılar düşey şeritler ve/veya eğik diyagonaller biçiminde dolgu duvarın her iki tarafına da yapıştırılmış ve betonarme çerçeveye ankrajlanmıştır. Tüm tuğla kayıpları giderilmiş, çatlamış yüzeyler özel bir epoksi malzemeyle doldurulup tamir edilmiştir. Karbon fiberli kompozit yaygılar ve epoksi enjeksiyonu numunelerin yük taşıma ve enerji yutma kapasitelerini, Atmaca tarafından 2008 yılında hasarsız olarak güçlendirilmiş numune seviyesine çok yakın değerlere kadar arttırmıştır. Maksimum yüklere tekabül eden yatay deplasmanlar da artmıştır. Hasarlı numunelerin deneysel kapasiteleri hasarsız güçlendirlmiş numuneler üzerinde yapılan teorik ve deneysel değerlerle karşılaştırılmış ve yakın değerlere ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The effect of damage and comparison with the undamaged specimen considering the engineering properties (stiffness, strength, energy dissipation, ductility?etc.) of infilled RC frames with or without CFRP were evaluated experimentally and analytically. Two single-bay, two-story damaged specimens at 1/3 scale were tested in a vertical position under quasi-static reversed cyclic seismic loading. Vertical and lateral loads were applied concurrently. These specimens were strengthened with CFRP unidirectional overlays in various configurations and the cracks were repaired with epoxy injection. The specimens had some deficiencies commonly seen in pre-1998 Turkish construction. The specimens had detailing deficiencies; such as insufficient confinement, 900 hooks, no transverse reinforcement in the joints, design deficiencies; such as weak column-strong beam, and construction deficiencies; such as poor material quality, and inadequate lap splice length. They also had different damage levels and aspect ratio which was tested under same circumstances by Atmaca in 2008. To eliminate the existing deficiencies and capacity loss due to the damage and cracks, unidirectional CFRP overlays were applied in the form of vertical strips and/or cross diagonals on both sides of the infill panel and anchored to the surrounding RC frames. The brick loss were repaired and the cracks were filled with epoxy. The application of CFRP overlays and epoxy injection improved the load carrying capacity and the energy dissipation capacity of damaged specimen, close to the undamaged strengthened condition. Generally, as the peak loads increased, their corresponding drifts also increased and the general behavior of damaged specimens were approximately same with the one Atmaca?s experimental undamaged specimens. Some stiffness improvements were also recorded depending on damage level and the aspect ratio of the frames. The experimental capacity of the specimens was compared with both analytical calculation and experimental values of the Atmaca?s undamaged strengthened specimens with same conditions.