Seismic retrofitting of R/C frames with deficient lap splices
Yetersiz bindirme boyu bulunan betonarme çerçevelerin depreme karşı güçlendirilmesi
  1. Tez No: 252590
  2. Yazar: SERAP ALTIN KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KUTAY ORAKÇAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Günümüzde kullanılmakta olan mevcut betonarme çerçeve binalarının çoğu, boyuna donatısındaki yetersiz ankraj, kolonlarda yetersiz bindirme boyu, olası mafsallaşma bölgesinde etriye eksikliği, birleşim bölgesinde yetersiz kesme kuvveti dayanımı ve güçlü kolon zayıf kiriş durumunun olmaması gibi detaylandırma eksiklikleri sebebiyle, yeterli deprem dayanımına sahip olmayabilir. Bunun gibi eksik detaylandırılmış çerçevelerin sismik performansını arttırmak için, önemli sayıda araştırma yapılmıştır. Bu çalışmada alternatif bir güçlendirme metodu olarak dıştan CFRP uygulamasının, yetersiz bindirme boyuna sahip çerçeve üzerindeki etkisi incelenmiştir.Bu çalışma kapsamında, olumsuz etkileri ortadan kaldıracak yeni bir güçlendirme yöntemi önerilmesinin yanı sıra yetersiz bindirme boyunun çerçeve davranışı üzerindeki etkisini incelemek amacıyla, 2/3 ölçekli bir katlı bir açıklıklı betonarme çerçeveler üretilmiş ve yatay yükler altında test edilmiştir. Bir numune, sürekli boy donatısı kullanılarak ve en son sismik yönetmeliğin hükümlerine uygun olarak üretilmiş, diğer iki numune ise temelin hemen üzerinde, yetersiz bindirme boyu kullanılarak ve bu bölgede daha az etriye kullanılarak üretilmiştir. Yatay yük davranışlarını iyileştirmek amacı ile bindirme boyu olan numunelerin birinde, CFRP ve çelik ankrajların birlikte kullanılmasıyla orijinal bir güçlendirme tekniği geliştirilmiş ve uygulanmıştır. Bu teknikte, sargılama etkisinin arttırılması için yatay yönün yanı sıra, kolonların eğilme kapasitesini arttırmak amacı ile kolonların her iki tarafında, boyuna yönde de CFRP uygulaması yapılmıştır. Test sonuçları, güçlendirilen numunenin sünekliğinde olumsuz bir etki olmaksızın, yatay yük kapasitesinde önemli bir artış olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Many of the existing reinforced concrete frame buildings in use today may not have adequate seismic resistance due to detailing deficiencies including inadequate anchorage of longitudinal reinforcement, inadequate lap splices in the columns, lack of confinement in potential plastic hinge regions, inadequate joint shear strength, and absence of the strong column?weak beam condition. A significant amount of research has been devoted to the study of various strengthening techniques to enhance the seismic performance of such frame systems with detailing deficiencies. An alternative strengthening method consists of using externally applied carbon fiber reinforced polymers (CFRP), the effect of which has been investigated in this study on frames with inadequate lap splices.Within the scope of this work, 2/3-scale one-bay, one-story frames (portal frames) were constructed and tested under lateral loads for investigating the effect of inadequate lap splices on the frame response, as well as to propose a novel strengthening methodology to mitigate the negative effects. One specimen was constructed with continuous longitudinal reinforcement and according to detailing provisions specified by the latest seismic code, whereas two other specimens were constructed with inadequate lap splices on the column longitudinal reinforcement just above the footing, as well as insufficient transverse reinforcement in the lap splice regions. An original strengthening technique, using a combination of CFRP materials and steel anchorage rods, was developed and applied on one of the lap splice specimens for improving its lateral load behavior. In this technique, the CFRP sheets were installed both in the longitudinal direction of the columns for increasing their flexural capacity, as well as the in transverse direction to induce confinement effects. The test results showed a significant improvement in the lateral load capacity of the strengthened specimen, with no negative influence on its ductility.