İlkokul öğretmeni yetiştirme konusunda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki eğitimcilerin görüşleri
- Tez No: 21127
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSEL SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu araştırmada Türk öğretmen Koleji'nin aday seçimi, öğretim süresi, öğretmenlik uygulamaları ve öğretim programları konularında müfettiş ve öğretmenlerin görüşlerinin saptanması amaçlanmıştır. Araştırma aşağıdaki 4 alt problemden oluşmuştur. l.K.K.T.C. İlkokul öğretmenlerinin ve M.E.B. Müfettişlerinin T.Ö.K. 'e aday^seçimi konusunda görüşleri nelerdir? 2.K.K.T.C. İlkokul öğretmenlerinin ve M.E.B. Müfettişlerinin T.ö.K. 'ün öğretim süresi konusunda görüşleri nelerdir? 3.K.K.T.C. İlkokul öğretmenlerinin ve M.E.B. Müfettişlerinin T.ö.K. 'teki öğretmenlik uygulamalarının geliştirilmesi konusunda görüşleri nelerdir? 4.K.K.T.C. İlkokul öğretmenlerinin ve M.E.B. Müfettişlerinin T.ö.K. 'ün öğretim programları.konusunda görüşleri nelerdir? Araştırmaya 20 müfettiş ve 124 ilkokul öğretmeni katılmıştır. Araştırma 1991-1992 öğretim yılında çalışan müfettiş ve öğretmenlerin T.ö.K. 'ün aday seçimi, öğretim süresi, öğretmenlik uygulamaları ve öğretim programları konusundaki görüşleri ile sınırlandırılmıştır. Araştırmada survey yönetimi kullanılmıştır. Araştırma verileri anket yoluyla toplanmıştır. Anket ilgili literatür taranarak, konu alanı uzmanlarının, ilkokul öğretmenlerinin, müfettişlerin ve iiT. O.K. Müdürünün görüşleri alınarak geliştirilmiştir. Araştırma bulguları aşağıdaki gibi özetlenebilir. Müfettiş ve öğretmenler; l.T.Ö.K. aday seçiminin Milli Eğitim Bakanlığı ve Türk öğretmen Koleji Müdürlüğü tarafından her yıl ihtiyaca göre yapılmasını istemektedirler. 2.T.Ö.K. programında öğretmenlik uygulamalarının geniş bir yer almasını uygun görmektedirler. 3. Aday lar in öğretmenlik uygulamalarını hem köy hem de merkez (şehir) ilkokullarında yapmalarını istemektedirler. 4.T. ö.K. öğretim programındaki derslerin konularının ilkokul programı ile paralellik göstermesini istemektedirler.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the opinions of inspectors and primary school teachers about the selec tion of students, the education period, the practice teach ing and the instructional curricula at Turkish Teacher Training College (TTTC). Research study consists of four subproblems as follows: l.What are the opinions of primary school teachers and inspectors about the selection of teacher candidates for TTTC? 2. What are the opinions of primary school teacher and inspectors about the period of eduction in TTTC? 3. What are the opinions of primary school teachers and inspectors about the improvement of practice teaching in TTTC? 4. What are the opinions of school teachers and inspec tors about the instructional curricula of TTTC? The participants of this study consist of 124 primary school teachers and 20 inspectors. The research is limited with the opinions with the of primary school teachers and inspectors working 1991-1992 academic year, about the selec tion of candidates, the education period, the practice teaching and instructional curricula of TTTC. The descriptive research method was used in this study. The data have been obtained by administrating a ques tionnaire in this study. Review of related literature, in- IVteraction with some field specialists, primary school teachers, inspectors, the headmaster of TTTG contributed to develope the questionnaire. Finding of this study can be summarized as follows: Inspectors and primary school teachers suggest that; l.The selection of teacher candidates should be done every year according to the needs by Turkish Republic of Nothern Cyprus and Turkish Teacher Training College together. 2. The practice teaching should be applied more inten sively within.TTTC curriculum. 3. The candidates should have their practice teaching not only at schools in cities but also in rural areas. 4. The content of the instructional curricula applied at TTTC should be parallel to the content of the instructional curricula used at primary schools in Northern Cyprus.