Eğimli arazilerde en uygun damla sulama sistemi tasarımında doğrusal programlama tekniğinin kullanım olanağı üzerine bir araştırma
A research on using opportunity of linear programming technique for optimum design of drip irrigation system in slopping lands
- Tez No: 252614
 - Danışmanlar: PROF. DR. MUSA AVCI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 2009
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı, eğimli arazilerde sulama sisteminin yıllık eşdeğer maliyetini minimize eden ve alt ünite için önceden belirlenen su dağıtım üniformitesini maksimize eden damla sulama sisteminin tasarımına ilişkin bir doğrusal programlama modeli geliştirmektir. Modelin uygulanabilirliğini göstermek için, sırasıyla % 1.82, % 3.64 ve % 5.46 eğim dereceleri esas alınarak bir zeytin bahçesine uygulandı. Bu çalışmayla, modelin eğimli arazilerde damla sulama sisteminin tasarımında randımanlı olarak kullanılabileceği gösterildi.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to develop a linear programming model for designing a drip irrigation system in sloping lands, minimizing the equivalent annual cost of the irrigation system and maximizing the emission uniformity previously established to the subunit. To illustrate it?s capacity, the model is applied in a olive orchard, considering slopes of % 1.82, % 3.64 and % 5.46, respectively. By this study it was shown that the model can be efficiently used for designing a drip irrigation system in sloping land.