Bazı bitkisel kökenli uçucu yağların Tetranychus cinnabarinus (Boisduval) (Acarina: Tetranychidae)'a etkileri ve ümitvar olanların sera sebze yetiştiriciliğinde uygulanma olanakları
Effects of some plant essential oils against Tetranychus cinnabarinus (Boisduval) (Acarina: Tetranychidae) and application possibilities of promising ones in greenhouse vegetable growing
- Tez No: 252615
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN MADANLAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada 5 farklı uçucu yağın Tetranychus cinnabarinus (Boisduval) (Acarina: Tetranychidae)'un farklı gelişme dönemlerine karşı kontak, repellent, fumigant etkileri ile gelişme ve çoğalmaya etkileri laboratuar koşullarında araştırılmıştır. T. cinnabarinus'a karşı laboratuvarda yüksek etkili bulunan uçucu yağ ayrıca alçak plastik tünel koşullarında da denenmiştir. Araştırma sonuçları, uçucu yağların T. cinnabarinus'a karşı fumigant etkiye sahip olduğunu ve bu etkinin Mentha pulegium Linnaeus (Labiatae) ? Foeniculum vulgare Miller (Umbellifera) ? Pistacia terebinthus Linnaeus (Anacardiaceae) ? Schinus molle Linnaeus (Anacardiaceae) ? Vitex agnus-castus Linnaeus (Verbenaceae) uçucu yağları olarak sıralandığını göstermiştir. İlk üç uçucu yağa ait gelişme ve çoğalmaya etkisi de fumigant etki sonuçlarına paralellik göstermiştir. Ancak, uçucu yağlar kontak etki göstermemiştir. Repellent etki denemelerinde ise sırasıyla V. agnus-castus ve F. vulgare uçucu yağları etkili bulunmuştur. Genel olarak tüm testlerde en etkili sonuç veren M. pulegium uçucu yağı, alçak plastik tünelde de etkili olmuştur. Fitotoksisite testlerinde ise sadece hıyar bitkisinde sınırlı düzeyde olumsuz etki gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, contact, repellent, fumigant and development and reproduction effects of 5 different plant essential oils against Tetranychus cinnabarinus (Boisduval) (Acarina: Tetranychidae) were investigated under laboratory condition. In addition, the most effective essential oil in laboratory condition against T. cinnabarinus was also tested under low plastic tunnel conditions. Results showed that the essential oils had fumigant effect against T. cinnabarinus and these effects were ranked as Mentha pulegium Linnaeus (Labiatae) ? Foeniculum vulgare Miller (Umbellifera) ? Pistacia terebinthus Linnaeus (Anacardiaceae) ? Schinus molle Linnaeus (Anacardiaceae) ? Vitex agnus-castus Linnaeus (Verbenaceae). Development and reproduction effects of the first three essential oils were parallel to their fumigant effects. However, all of the essential oils did not have any contact effect. Essential oils of V. agnus-castus and F. vulgare were found to be effective in repellency tests, respectively. Generally, the essential oil of M. pulegium, the most effective one in all tests, was also effective under low plastic tunnel conditions. Phytotoxicity tests, limited negative effect was observed only on cucumber plants.