Gümüldür (Gümüşsu-Ürkmez) bölgesinde basınçlı sulama sistemlerinin uygulanabilirliliği üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 10312
  2. Yazar: GÜNAY HALİMAN(AKYÜREK)
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜER ANAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürteknik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
_ 38 _ ÖZET Bu araştırma, su kaynaklarının Dİdukça kısıtlı olduğu Gümüldür (Gümüşsu-Ürkmez) Bölgesinde suyun daha randımanlı kullanılmasını sağ layan basınçlı sulama yöntemlerinin bölgede yaygın olarak yetiştiri len turunçgil ' ler üzerinde uygulanabilirliliğini incelemek amacıyla yü rütülmüştür. Araştırmada, bölge için en uygun basınçlı sulama yöntemlerinin se çilmesinde gözönünde bulundurulması gereken faktörler üzerinde durul muş, bu amaçla bölgenin değişik yerlerinden, 6 adet profilin farklı kat manlarından 2k adet toprak, 10 adet su örneği alınmış ve 10 adet infilt- rasyon testi yapılmıştır. Ayrıca bölgenin topoğrafik yapısı hakkında bilgi edinebilmek için, arazide ve 1/25 000 ölçekli topoğrafik harita üzerinde çalışılmıştır. Araştırma alanı toprakları allüviyal özellikte olup, eğim taban arazilerde % 0.5 - 2, yamaç arazilerde % 3 - 10 arasında değişmektedir. Toprak bünyesi kumlu-tınlı, kumlu, tınlı, killi-tınlı olarak ge nellikle hafif ve orta bünyeli bulunmuştur. Kullanılabilir nem kapasitesi 1.85 - 8. OS cm/30 cm. arasında ve genellikle düşük düzeydedir. Toprakların infiltrasyon hızları 1.39 - 12.2 cm/h arasında değişmekte olup, genellikle yüksek infiltrasyon sınıfına girmektedir. Araştırma alanında kullanılan sulama suyunun yetersizliği, İzmir' e içme-kullanma suyu sağlamak amacıyla yapılmakta olan Tahtalı Barajı 'nın tamamlanmasından sonra daha da artacaktır. Bölgede sulama amaçlı Ürkmez Barajı yapılmış ancak son yıllardaki yetersiz yağışlar nedeniyle baraj' da çok az su birikmiştir. Bu durumda tek sulama suyu kaynağı olan yeraltısuyu- nun hem sulamada hemde bölgedeki yoğun yapılaşma sonucu içme-kullanma amacıyla kullanımı artmaktadır. Yeraltısuy unun çok kullanılması nedeniyle meydana gelen aşırı çekimin özellikle denize yakın bölgelerde tuzluluk teh- likesini başlattığı gözlenmiştir. Bazı kuyularda Na+, Cl- konsantrasyonları turunçgil yapraklarında toksisiteye neden olacak düzeydedir. Dolayısı ile bölgede ağaç üstü yağmurlama yöntemi, adı geçen anyon ve katyonların yük sek konsantrasyonlarda olması durumunda kullanılmamalıdır. Bu nedenle, bölgedeki turunçgil bahçelerinin sulanmasında, su ve enerji kaynaklarının kullanımında tasarruf sağlayan, aynı zamanda verimi de arttıran ve tüm dün-- 39 _ yada kullanım alanı gittikçe yaygınlaşan ; sulama suyunun bitki kök bölge sine daha denetimli ve yeknesak uygulanabildiğini damla ve ağaç altı mik- ro sulama sistemlerinin kullanılması daha uygun bulunmuştur. Araştırma ala nı gibi infiltrasyon hızı yüksek kullanılabilir nem kapasitesi genellikle düşük olan topraklarda ve eğimli alanlarda mikro sulama sistemlerinin kul lanılması çok daha yüksek sulama randımanlarının elde edilmesini sağlaya caktır. Bu sistemlerin uygulanabilmesi için gerekli olan ekipman son yıllar da yerli yapım veya yabancı firma yapımları alarak ülkemizde pazarlanmakta- dır.
Özet (Çeviri)
- 40 - SUMMARY This study has been carried out in Bümüldür (Gümüşsu-Ürkmez) Region, in Drder tD investigate the applicability af pressurized irrigation systems on citrus which is a uiidely grown crop af the region. Since the irrigation mater resources are becoming scarce in the region, appli cation of the water saving irrigation methods gains importance. In this study, the factors to be considered in the selection of the most suitable pressurized irrigation systems in the region has been concentrated on. Far this purpose, 2k sail-samples from the different layers of the 6 profiles and 10 water-samples have been obtained and 10 infiltration tests have been carried out. Moreover, in order to obtain information on the topographical conditions, studies conducted on both the topographical map of 1/25 000 scale and in the field conditions. The soils of the research area were alluvial. S lopes of the soil were in the. 'range of 0.5 - 2 % on level areas and 3-10 % on the hillside. The soil textures of the study area have been found as sand-loam, sand, loam, clay-loam and generally within the light and medium textural classes. Available water capacities were generally found low and in the range of 1.85 - 8.06 cm/30 cm. The infiltration rates of the soils were ranged from 1.39 - to 12.2 cm/h and they generally were included in the high infiltration class. The scarcity of the irrigation water in the investigation area will further be increased after the completion of the Tahtalı Dam which is being constructed to supply water to İzmir. On the other hand, in Ürkmez Dam, which has been constructed in the area for irrigation purpose, very insufficient water stored as the result of inadequate rainfall during last two years. In this case, the ground water resources are the only source of irrigation. However the increasing rate of domestic usage of the touristical resort areas, urges the economical use of ground water resources, too. It has been observed that the extreme withdrawal of the ground water has resulted in salt water intrusion, especially in the areas close to the sea. The l\la+ and Cl~ concentrations in some wells were found at such- if1 - a level as to lead to toxicity an the citrus-tree-leaves. Consequently, the over-head sprinkler irrigation systems mere not found applicable in case the anions and cations involved were at high concentrations. It has been concluded that, micro irrigation techniques, including drip irrigation and mini sprinkler systems, can be used with the reasonable success under the conditions similar to those research area, such as limited water availability, soil properties of low available water capacity and high infiltration rates and particularly on steep slopes. Micro irrigation techniques are well-known not only for obtaining high irrigation efficiencies, but also increasing the crop yield. In recent years, the micro irrigation system components are currently available on the Turkish market both as domestic and foreign production.