Boron removal from water by polymer-assisted ultrafiltration method
Polimer destekli ultafiltrasyon yöntemiyle sulardan bor giderimi
- Tez No: 252624
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMRAN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Su canlılar için temel yaşam kaynaklarından biridir. Günümüzde su kaynaklarının hızla tükenmesi ve kirlenmesi dünyanın birçok bölgesinde giderek önem kazanan ve çözüm bekleyen bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Sudaki bor kirliliği önemli bir çevre problemidir. Bu nedenle bor, hem insan hem de hayvan sağlığı ve bitkiler üzerindeki olumsuz etkilerinden dolayı su iyileştirme kuruluşları tarafından dikkatlice izlenmektedir.Bu çalışmada, polimer destekli ultrafiltrasyon yöntemi kullanılarak model çözeltilerden (2.0 mg B/L ve 10.0 mg B/L) ve jeotermal sudan (bor derişimi 10.5 mg B/L olan) bor giderimi incelenmiştir. Çalışmalarımızda farklı geçerli sınır moleküler ağırlıklı (NMWL-5,000; 10,000; 50,000) Millipore ultrafiltrasyon membranları ve bor seçimli iyon değiştirici reçine Dowex XUS (0.355-0.500 mm ve 0-20 ?m) kullanılmıştır. Jeotermal sulardan ve model çözeltilerden borun giderilmesinde reçine miktarı, reçine tanecik boyutu, uygulanan basınç ve reçine-çözelti temas süresi gibi parametrelerin etkileri incelenmiştir. Sulama suları için önerilen limit bor derişimi (1 mg B/L) polimer destekli ultrafiltrasyon yöntemiyle kullanılan jeotermal su için elde edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The water is one of the basic life sources for the people. The rapid decrease and pollution in the water resources is becoming an increasingly important issue in many areas of the world. Water contamination by boron is a widespread environmental problem. That?s why, boron is gaining wide attention by water treatment community due to its adverse effects both on human/animal health and on agriculture.In this study, boron removal from model solutions (2.0 mg B/L and 10.0 mg B/L) and geothermal water (containing 10.5 mg B/L) was performed using polymer-assisted ultrafiltration method. Millipore ultrafiltration membranes with different nominal moleculer weight limit (NMWL- 5,000; 10,000; 50,000) and boron selective ion exchange resin Dowex XUS 43594.00 (0.355-0.500 mm and 0-20 ?m) were used for the experimental work. The effects of the such parameters as resin concentration, resin particle size, applied pressure, and the contact time between resin and solution on boron removal from model solutions and geothermal water were studied. The recommended limit boron concentration for irrigation water (1 mg B/L) for geothermal water was tried to obtain by polymer- assisted ultrafiltration method.