Ege bölgesinin farklı lokasyonlarına ait Hypericum perforatum L. türünde morfolojik, anatomik çalışmalar
A study on morfojik, anatomic of the plant of hypericum perforatum l. which is concern on different location of the Aegean region
- Tez No: 252626
- Danışmanlar: PROF. DR. NEDRET ŞENGONCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Ülkemiz tıbbi bitkiler yönünden zengin bir yapıya sahiptir. Dünyada 400 kadar türle temsil edilen Hypericaceae (=Guttiferae) familyasına bağlı Hypericum L. cinsinin Türkiye'de 84 türü bulunmaktadır. Bunlardan Hypericum perforatum L. bitkisi ülkemizde geniş yayılış alanlarına sahiptir. Bu çalışmada İzmir Kemalpaşa (300 m), Uşak Sivaslı (735 m), Aydın Bozdoğan (1320 m), Aydın Bozdoğan (1100 m), İzmir Ödemiş (1200 m) yöresinden toplanmış Hypericum perforatum L. örneklerinde morfolojik ve anatomik özellikler üzerinde durulmuştur. Anatomik açıdan bazı farklılıklara rastlanmıştır. Bulgularımız konuya ilişkin literatür verileriyle paralellik göstermektedir. Doğal formlardan hareketle yürütülecek olan ıslah çalışmaları ile bu çalışmalardan elde edilecek sonuçlar eşliğinde tıbbi bitkilerin kültürlerinin yapılmasının ülkemiz ekonomisine büyük katkılar sağlayabileceği düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
Our country has got very rich range of medicinal plants. Hypericaceae family has got 400 genus all over the world. İmportant genus of this family which is Hypericum L. has got 84 species in our country. Among this species Hypericum perforatum L. plant has got very spread life area in our country. İn this study, in order to examine morphologic and anatomic characteristics ofHypericum perforatum L. populations collected flora of İzmir Kemalpaşa (300 m), Uşak Sivaslı (735 m), Aydın Bozdoğan (1320 m), Aydın Bozdoğan (1100 m) and İzmir Ödemiş (1200 m). Some anatomically structural differences have been observed. Our results confirm the references related with the subject.We thing that the cultivation of medical plants will contribute to the country?s economy with these results which derived from this study and breeding studies of natural forms.