Steenrod cebir yapısı ve uygulamaları
Structure and applications of Steenrod algebra
- Tez No: 252627
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Beş bölümden oluşan bu tezde birinci bölümde tez konusu tanıtılmış ve konu ile ilgili çalışmalar hakkında bilgi verilmiştir.İkinci bölümde tez konusu olan Steenrod cebirinin anlaşılabilmesiiçin gerekli olan temel bilgiler verilmiştir. Ayrıca Steenrod kareoperatörlerinin inşası ile Steenrod cebirinin daha iyianlaşılacağı düşünülerek bu bölümün son kısmı bu inşayaayrılmıştır.Üçüncü bölümde temel olarak mod 2 Steenrod cebiri tanıtılmış ve dual yapısı incelenmiştir. Steenrod cebirinin Hopf cebiri ve polinom cebiri yapılarına değinilerek bir sonraki bölüm için hazırlık yapılmıştır.Dördüncü bölümde Steenrod cebrinin alt Hopf cebirleri incelenmiştir.Son bölümünde bu çalışmanın gelişim sürecine değinilmiştir .
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. In the first chapter, the topic ofthesis is introduced. Some knowledge related to the topic is shortlygiven.In the second chapter, the necessary backgrounds are givento understand the Steenrod Algebra easily. Furthermore, Steenrod square operators are constructed in this chapter.In the third chapter, mod 2 Steenrod algebra is defined and its dual structure is investigated. Hopf algebra and polinomial algebra structure of Steenrod algebra are explained for the next section.In the fourth chapter, sub-Hopf-algebras of Steenrod algebra are studied.In the last chapter, we have given the development of Steenrod algebra.