Dağıtık PACS sistemleri üzerinden tıbbi görüntülere erişimin sağlanması
Accessing medical images through distributed PACS systems
- Tez No: 252628
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN KANTARCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
PACS (Picture Archiving and Communication System); sağlık merkezleri içerisinde bulunan görüntüleyici iş istasyonlarını, görüntü arşivlerini ve görüntüleme cihazlarını, ağlar ve yazılımlar ile birbirine bağlayan sistemin tamamına verilen genel bir isimdir. Sağlık merkezlerindeki görüntüleme cihazlarında çekilen görüntüler, görüntü arşivlerine uzun süre saklanmak üzere gönderilir. Doktor ise çekilen bu görüntüleri iş istasyonu üzerindeki görüntüleme yazılımı ile inceleyebilir. Günümüzde birçok sağlık merkezi film baskısı yerine bu sistemi kullanarak; zamandan, mekandan ve paradan tasarruf etmektedir.Birçok ülkede tıbbi verilerin ortak bir havuzda tutulduğu günümüzde, doktorlar tek bir sistem üzerinden hastanın tüm tıbbi geçmişini öğrenebilmektedir. Bu sayede daha doğru teşhis konulabilmekte ve tedavi süreci hız kazanmaktadır. Bu tip sistemlerin yararları günden güne artarken; tıbbi görüntüler, sağlık merkezleri içerisinde saklı kalmaktadırlar. Hastalar görüntülerini farklı doktorlara gösterebilmek için film baskıları veya görüntüleri içeren CD'leri taşımak durumunda kalmaktadırlar.Geliştirilen dağıtık PACS sistemi ile beraber sağlık merkezleri arasında tıbbi görüntülerin aktarımı sağlanarak; PACS arşivlerinde bulunan tıbbi görüntülerin, ortak bir sistem üzerinden sorgulanabilmesi ve görüntülenebilmesi hedeflenmiştir. Bu sayede; tek bir sorguyla, sisteme dahil olan tüm sağlık merkezlerindeki görüntü arşivleri sorgulanabilir ve sonuçlar anında doktorun önüne dökülebilir. Böylece; hasta hangi sağlık merkezine giderse gitsin, tüm tıbbi görüntü geçmişi doktorlar tarafından erişilebilir olacaktır.Sistemin hedefi doğrultusunda; iletişim standardı olarak DICOM (Digital Imaging and Communications in Medicine) kullanıldığı için, halihazırda sağlık merkezlerinde bulunan PACS'lar içerisindeki görüntü arşivlerinin ve iş istasyonlarının, başka bir yazılım veya donanıma gerek duymaksızın sisteme dahil olabilmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
PACS (Picture Archiving and Communication System) connects image viewer workstations, image archives and imaging modalities together with networks and softwares. Images taken with imaging modalities such as MR (Magnetic Resonance), CT (Computed Tomography), CR (Computed Radiography) is sent to the image archives to store them for a long time. Physicians can view these images using viewer softwares in their workstations. Lots of hospitals use these type of systems instead of printed films to save time, space and money.These days countries collect medical informations in one common system. Physicians use these type of systems to look their patients? medical history. So they can find right diagnosis and shorten treatment period. Many of us get more benefits with these systems. But there is no such system medical images. Patients get printed films or CDs to show their images to different physicians.With help of distributed PACS system that is developed, medical images can be transferred through hospitals. So medical images which stored on local PACS archives can be queried and accessed by using one common system. In short, all PACS systems of the participant hospitals can be queried with just one query and the results is listed right away to the physician?s workstation.Because of PACS elements are using DICOM (Digital Imaging and Communications in Medicine) standard already, DICOM communication standard was chosen to reach the goal of the system. Therefore without any need of extra software or hardware components, one can use viewers and servers of an installed PACS system.