Hidrolik ve pnömatik silindirlerde yastıklama
Cushioning in hydraulic and pneumatic cylinders
- Tez No: 252665
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR PANCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmada, hidrolik ve pnömatik sistemlerde kullanılan silindirlerin, strok sonunda istenen hızlarda yavaşlaması ve durması için alınan önlemler tanıtılmış ve bu kapsamda yapılan hesaplamalara yer verilmiştir.?Yastıklama? adıyla anılan konu halen gelişmektedir. Konu hakkında dünyada yapılan çalışmaların raporları ve konu hakkındaki makaleler incelenerek özel örneklerin detaylarına inilmeden, genel ve teorik bir bakış açısı verecek şekilde derlenmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, precautions of cylinders which use in hydraulic and pneumatic systems are introduced, thats about slowing in desirable speeds and stopping at the stroke end of these cylinders and, some calculations are found a place which are about these studies.Issue that is called as ?Cushioning?, is still developing nowadays. Reports of studies and articles about this issue are compiled to represent a general and theoretical point of view, after some investigations on them, without details of some special examples.