Çevresel faktörlerin pilot hatalarına etkilerinin taguchi yaklaşımı ile incelenmesi
Environmental factor effect analysis on pilot error with taguchi methods
- Tez No: 252670
- Danışmanlar: PROF. DR. A. SERMET ANAGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Endüstri Mühendisliği uygulamaları kapsamında yapılan bu çalışmada Taguchi yöntemleri ile tasarlanan deneyler kullanılarak, bir uçak simulatöründe pilot hatalarına etki eden çevresel faktörlerin incelenmesine çalışılmıştır. Simulatörün kabiliyetleri çerçevesinde oluşturulan deney şartlarında uçulan görevlerde , gürültü faktörleri de göz önünde bulundurularak pilotların yaptıkları hatalar test edilmiştir. Test sonucunda elde edilen veriler analiz edilmiş, faktörlerin tümü ve kendi aralarında ki etkileşimleri için pilotların yapabilecekleri hatalar değerlendirilmiştir. Havacılıkta insan hatası ve insan performansı üzerine yapılacak çalışmalarda da kaynak olarak kullanılabilecek çeşitli çevresel koşullar altında pilotların yaptıkları hata sayıları tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study covers the effects of selected environmental factors on pilot error. Taguchi methods were used to design the experiment including the noise factors to test the errors of pilots in an aircraft simulator. Simulator capabilities are considered while deciding on the factors to be tested. The data analysis was set to test the effect of the factors and the effect of interactions between them. Researches working on human factors and performance in aviation may use the prognosticated pilot error data acquired in this study.