Development of biodiesel production processes and additives for improvement of diesel performance and emissions
Dizel motorlarda performans ve emisyonların iyileştirilmesi için katkıların ve biyodizel üretim proseslerinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 252671
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZCANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Biyodizel dizel motorlar için dünya çapında büyük önem kazanan bir alternatif yakıttır. Yenilenebilir, hem saf halde hem de motorinle karışım halinde dizel motorlarda bir değişiklik yapılmadan kullanılabilir ve bazı emisyonları düşürür özelliktedir. Birçok bilinen hammaddeden üretilebilir. Günümüzde değişik gıda sektörüne girmeyen hammaddelerden biyodizel üretimi ve bunların sıkıştırma ateşlemeli motorlarda performans ve egzoz emisyonları üzerine etkileri büyük önem arz etmektedir.Bu çalışmada, Hint (Ricinus Communis) yağı, Menengiç (Pistacia Terebinthus) yağı ve atık tavuk yağı biyodizel üretiminde hammadde olarak kullanılmıştır Biyodizel üretimine ek olarak, motor performans ve egzoz emisyon çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak bu çalışmanın amacı Hint yağı, Menegiç yağı ve atık tavuk yağının potansiyel biyodizel kaynağı olarak kullanılabilirliğinin araştırılmasıdır.
Özet (Çeviri)
Biodiesel is an alternative fuel for diesel engines that is receiving great attention world wide. It is renewable, it can be used either pure or in blends with diesel fuel in unmodified diesel engines and it reduces some exhaust pollutants. It can be produced easily from common feedstocks. Nowadays, production of biodiesel from different non-edible feedstocks and effects on performance and emissions in compression ignition engines are great interests.In this work, Ricinus Communis oil, Pistacia Terebinthus oil and waste chicken oil were used as feedstock for the biodiesel production. In addition to biodiesel production, engine performance and exhaust emission experimental studies were performed. As a result, the objective of this study was to explore the utility of Ricinus Communis oil, Pistacia Terebinthus oil and waste chicken oil as a potential source of biodiesel fuel.