Superpro design programı ile prina üretimi ve muhtemel biyoteknolojik değerlendirme süreçlerinin optimizasyonu ve tekno-ekonomik analizi
Optimization and techno-economic analysis of prina production and potential biotechnological assessment processes with superpro design program
- Tez No: 918477
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT MERTOĞLU, PROF. DR. SAİT SARGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Zeytin posası atığının (pirina) yönetimini, tarımda kullanılacak katma değeri yüksek bir ürün eldesi olarak kullanılmasını sağlamak için optimize etmeyi amaçlamaktadır. Atık, zeytinyağı üreticileri ve üreticilerinden kaynaklanmaktadır ve çiftçiler, fabrika sahipleri ve tarım ticaret odaları gibi paydaşlar dahil edilmektedir. Üniversitelerin tarım mühendisliği ve biyomühendislik bölümleri de atık yönetimine katkıda bulunabilir. Atık ve katkı miktarı zeytin posası üretimiyle birlikte artmakta ve Ege Bölgesi gibi bölgeleri araştırma için ideal hale getirmektedir. Zeytin posası, biyodizel üretimi ve tarımsal büyüme dahil olmak üzere çeşitli endüstrilerde potansiyel uygulamalara sahiptir. Ancak, henüz yeterince değerlendirilmemiştir. Tez, üretimi artırmayı ve çevresel değişime katkıda bulunmayı amaçlayarak zeytin posası kullanımının teknik ve finansal faydalarına odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The study aims to optimize the management of olive pomace waste (pirina) to develop a high-value-added product for agricultural use. The waste originates from olive oil producers and manufacturers, involving stakeholders such as farmers, factory owners, and agricultural trade chambers. Departments of agricultural engineering and bioengineering at universities can also contribute to waste management efforts. The volume of waste and additives increases alongside olive pomace production, making regions like the Aegean ideal for research. Olive pomace has potential applications across various industries, including biodiesel production and agricultural development. However, it remains underutilized. This thesis focuses on the technical and financial benefits of olive pomace utilization, aiming to enhance production and contribute to environmental sustainability.