DDVP'nin (dichlorvos) subletal dozlarının Galleria mellonella L.' nın protein, lipit ve karbohidrat düzeyine etkileri
Effects of sublethal DDVP (dichlorvos) concentrations on protein, lipid and carbohydrate levels of Galleria mellonella L.
- Tez No: 252672
- Danışmanlar: PROF. DR. İSKENDER EMRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Sunulan çalışmada, farklı DDVP (Diklorvos) oranlarının (2.00, 4.00, 6.00, 8.00 µl/100 g besin) Galleria mellonella' nın total protein, lipit ve karbohidrat miktarlarına etkileri araştırılmıştır.Protein yüzdeleri 4.00, 6.00 ve 8.00 µl/100 g DDVP içeren besinlerde önemli ölçüde artarken, birey başına düşen protein miktarları 4.00 ve 6.00 µl/100 g DDVP içeren besinlerle beslenen gruplarda kontrole göre önemli ölçüde artmıştır.Lipit yüzdeleri, 4.00 ve 6.00 µl/100 g DDVP uygulaması sonucunda önemli ölçüde azalmıştır. Birey başına düşen lipit miktarı ise tüm gruplarda kontrole göre önemli ölçüde azalmıştır.Böceğin karbohidrat yüzdesi besinin 4.00 ve 8.00 µl/100 g DDVP içermesi durumunda artış gösterirken, birey başına düşen karbohidrat miktarı en yüksek konsantrasyon olan 8.00 µl/100 g DDVP içeren besinde kontrole göre artmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of different DDVP (Dichlorvos) concentrations (2.00, 4.00, 6.00 and 8.00 µl/100 g diet) on total protein, lipid and carbohydrate amounts of Galleria mellonella were investigated.The percentage of protein of insect which was fed 4.00, 6.00, 8.00 µl/100 g DDVP, was significantly increased, individually protein amount of insect which was fed 4.00 and 6.00 µl/100 g DDVP was significantly increased compare to control group.4.00 and 6.00 µl/100g DDVP caused a significantly decrease of percentage lipid of Galleria mellonella, also individually lipid amount decrease in all groups compare to control.Carbohydrate amount was increased of both of percentage and individually. Percentage carbohydrate increased in insects which were fed 4.00 and 8.00 µl/100 g DDVP, while individually carbohydrate was increased in highest (8.00 µl/100 g) DDVP concentration compares to control.