LNG taşımacılığı risk analizi ve emniyet yönetim modeli
Risk analysis of LNG transportation and safety management model
  1. Tez No: 252681
  2. Yazar: BURKAY R. ALAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZUHAL ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Marine, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada LNG Taşımacılığı'nın Risk Analizini yapmak ve bir Emniyet Yönetim Modeli önerisinde bulunmak, bu model önerisi ile emniyet standartlarını yükselterek uluslararası arenada rekabet gücünü arttırmak amaçlanmıştır.Çalışmada LNG'nin özellikleri ve nasıl taşındığı açıklandıktan sonra bir Deniz Ulaştırma Sistemi olarak tanımlanan LNG taşımacılığının denizlerde taşımacılığın temel kuralı olan can, mal ve çevre emniyeti açısından ortaya koyduğu muhtemel tehlikeler sıralanmıştır.Risk ve Risk Tabanlı Yönetim Sistemi kavramlarının tanımları verilerek detayları açıklanmıştır. Risk Değerleme yaklaşımının sistematiği LNG sızıntısı ile sonuçlanmış olayların örnekleri ile açıklanmaya çalışılmıştır.Risk Değerleme sistematiğinin genel yapısı içerisinde yer alan Tehlike Analizi, Risk Analizi, Risk Değerlendirme ve Risk Yönetimi sadece kavram olarak değil aynı zamanda LNG Taşımacılığı'nın Risk Tabanlı Yönetimi nasıl tesis edilebilir sorusuna da cevap aranarak incelenmiştir.LNG Taşımacılığı bir Deniz Ulaştırma Sistemi olarak tanımlanmış ve Bayesian Belief Network (BBN) ile LNG Taşımacılığı'nda sızıntı riskinin analizi, Bayes denklemleri ile olasılık hesabı yapılarak BBN metodunun LNG Taşımacılığı'nda bir risk analizi metodu olarak kullanılabileceği önerisi getirilmiştir.Çalışma Risk Önleyici ve Risk Azaltıcı stratejiler gözönünde bulundurularak mevcut emniyet yönetimi düzenlemelerini tamamlayıcı olarak sunulan LNG Taşımacılığı Emniyet Modeli önerisi ile sonuçlanmıştır.Takiben yapılacak çalışmaların; LNG ile ilgili güncel veri tabanlarının incelenmesi neticesinde elde edilecek bulgularla, Türkiye'nin LNG gemisi ihtiyacı, Türkiye'de LNG gemisi inşaatı, Türkiye LNG terminallerinin Risk Tabanlı Emniyet Yönetimi gibi konulara yönelenebileceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to conduct Risk Analysis methods on LNG Spillage during LNG Transportation and suggests a Risk Based Safety Management model to raise the competitive power in the international arena by raising the standards on safety.In the study LNG specifications and carriage of LNG has been explained. LNG Transportation has been defined in the view of the Maritime Transportation System and the hazards of LNG Transportation concerning on life, property and environment has been identified with Hazard Identification technique.The definitions and details of Risk and Risk Based Management Systems has been given in further chapters. The Risk Assessment approach explained and detailed with the examples of LNG spillage incidents.According to the Risk Assessment approach; Hazard Analysis, Risk Analysis, Risk Evaluation and Risk Management terms has been explained with the scope of Risk Based Safety Management of LNG Transportation.Also LNG transportation has been defined as a Maritime Transportation System and for analysing the risks of this system the Bayesian Belief Network (BBN) method has been offered with conducting probability calculation via by the Bayes? Equations. The study has been concluded by the suggestion on a supplementary Safety Management Model in LNG Transportation according to the Risk Prevention and Mitigation strategies.It is suggested that the further studies can be focused on the risk based safety management of the LNG terminals in Turkey, LNG carrier?s construction in Turkey or the demand of LNG carriers in Turkey according to the findings which will be obtained through the analysis of the up-to-date LNG related data bases.