Marmara denizinde manyat avcılığı ile karides (Parapenaeus longirostris Lucas, 1846) avcılığının araştırılması
Investigation on the rose shrimp (Parapenaeus longirostris Lucas, 1846) fishering with boat seine in the sea of Marmara
  1. Tez No: 252688
  2. Yazar: MERT ERTEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CELAL ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Su Ürünleri, Fisheries Technology, Aquatic Products
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avlama Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Denizlerimizdeki ekolojik dengenin bozulmasının nedeni balıkların ve omurgasızların yanlış avlanmaları, türlerin popülasyonlarına zarar veren av araçlarının kullanılması ve aşırı avcılığın canlı stokları üzerindeki olumsuz faktörlerdir. Stoklarının olumsuz yönde etkilenmesi, bazı türleri yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bırakmıştır. Balık stoklarının korunması ve av veriminin en üst düzeye çıkartılması için bazı önlemlerin alınması gerekmektedir.Bu araştırmanın gerçekleştirilmesinin amaçları;?Manyat ağ donanımının ve avcılığının incelenmesi.?Balıkçılık sahasındaki Derin Su Pembe Karidesinin boy kompozisyonlarının incelenmesi.?Karidesin minimum ve maksimum boylarının tayin edilebilmesi, ticari balıkçılık için manyat verilerinin ortaya konması.?Ekonomik değere sahip yan türlerin tespit edilmesidir.Saha çalışmaları 2008 yılının Şubat ayı ile 2009 yılının Haziran ayı arasında yürültülmüştür. Çekimler 64 ile 90 m arasında aylık olarak gerçekleştirilmiştir.Populasyonun total boy dağılımı 7-16 cm olarak tespit edilmiştir. Mevsimlere bağlı olarak karidesin ortalama boyunun değişim gösterdiği görülmüştür.Çalışmamızda Derin Su Pembe Karidesi'ni içeren aylık ortalama CPUE değeri, 48,357 kg/gün olarak tespit edilmiştir. En yüksek değerler Kasım 2008 (81 kg/gün) ve Mart 2009 (80 kg/gün) dönemlerinde görülmüştür.Total boy (TL) - ağırlık ilişkisi incelediğimizde ise boy-ağırlık ilişkilerinin dişiler için W=0,00105*TL2,686 (r2=0,425) ve erkekler için W=0,0551*TL1,945 (r2=0,769) olduğu bulunmuştur. Tüm bireyler için boy-ağırlık ilişkisi incelendiğinde W=0,0121*TL2,61 (r2=0,731) olarak hesaplanmıştır.Marmara Denizi'nde Derin Su Pembe Karidesi avcılığında; lisanslı olarak toplam 219 adet balıkçı teknesi bulunmaktadır. Bu teknelerin ortalama boyları 12 m olup, ortalama motor güçleri ise 126,6 HP'dir. Genel olarak büyük bir çoğunluğun tekne boyunun 7 ile 12 m arasında olduğu görülmüştür.Çalışmamızı yürüttüğümüz Tuzla Su Ürünleri Kooperatifi'nde ise yaklaşık 20 manyat teknesi olduğu tespit edilmiştir. Fakat araştırma yaptığımız dönem içerisinde ekonomik sebepler nedeniyle hergün aktif olarak çalışan yaklaşık 10 tekne olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The causes of ecologic corruption in our seas are inappropriate catching of fish and invertebrates, using of fishing gears, which harm the population and excessive fishing. Affection of the stocks negatively, it brings an extinction to species. Precautions must be taken to protect the fish stocks and for rising the yield.The main objectives of this research are;?Investigating the Boat Seine equipment and fishing operations.?Investigation of body composition of P. longirostris on fishing area.?Determining the minimum and maximum lenght and boat seine data for commercial fishing.?Determining the bycatch and discarded species.The study was carried out between February 2008 and June 2009. Fishing operations were carried out between 64 and 90 m depth.The distribution of body length is between 7 and 16 cm. It is discovered that, the length can be changed by seasons.In our study, the monthly CPUE value of P. longirostris was determined as 48,357 kg/h. The maximum values of CPUE were found on November 2008 (81 kg/day) and March 2009 (80 kg/day).When we investigated the total length (TL) ? weight relations, we found W=0,00105*TL2,686 (r2=0,425) for female shrimps and W=0,0551*TL1,945 (r2=0,769) for male shrimps. In our investigation for all shrimps we found W=0,0121*TL2,61 (r2=0,731).In the Marmara Sea, there are 219 licensed boats for shrimp fishery. The average length of these boats are 12 m and the average engine power are 126,6 HP. Generally the length of these boats are between 7 and 12 m.In Tuzla Fishing Cooperative we found that there are approximately 20 seine boats. But in the period of our research, we determined that there are only 10 seine boats working everyday because of the economic problems.