Marmara Denizinde oluşan afet niteliğindeki musilajın etkileri ve çözüm yolları üzerine bir araştırma
A research on the effects and solutions of disaster mucilage in the Marmara Sea
- Tez No: 858861
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Acil Durum ve Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Türkiye'nin iç denizi konumunda olan Marmara Denizi, yurt içi ve uluslararası deniz taşımacılığında son derece büyük öneme sahip olmakla beraber yoğun nüfuslu illere ve birçok farklı kollardaki endüstriyel tesislere kıyısı bulunmaktadır. Bu durum, Marmara Denizi'nin dış etkilere maruz kalmasına neden olmaktadır. Marmara Denizi'nin maruz kaldığı dış etkiler müsilaj oluşumu ile kendini göstermiştir. Marmara Denizi, üzerinde birden fazla noktada büyük kütleler halinde hareket eden müsilaj, yapışkan ve köpüksü yapısıyla denizin güneş ışınlarından ve oksijenden faydalanmasını engelleyerek deniz canlılarının yaşam alanlarını kısıtlamakta ve ölümlerine neden olmaktadır. Bu çalışmada, Marmara Denizi'nde oluşan müsilaj olayının oluşum nedenleri, deniz ekosistemine, insanlara etkileri ve oluşturduğu maddi-manevi zararlar; deniz ulaşımında ve taşımacılığında kullanılan motorlu araçlara olan etkileri araştırılmış, müsilajın sebepleri ve oluşumunu engelleyecek çözüm yollarının bulunması amaçlanmıştır. Mevcut çalışma, literatür taraması yöntemi kullanılarak derleme türünde bir araştırma şeklinde yapılmıştır. Ayrıca, Marmara Denizi'nde meydana gelen müsilaj olayı ile dünyanın farklı bölgelerinde meydana gelen müsilaj olayların benzerlik durumuna ve oluşturdukları tahribata değinilmiştir. Sonuç olarak, müsilaj oluşumunu tekitleyen su akım hızının düşük olması veya durağan olması, deniz suyu sıcaklığının artması ile baskın tür olayının gerçekleşmesi, denizin kaldırabileceği kirlilik yükünden daha fazla kirletilmesi gibi faktörlerin ana kaynak problemler olduğu saptanmıştır. Bu araştırmanın, gerek ülkemiz gerek uluslararası için önemli bir yeri olan Marmara Denizi'nin sürdürülebilirliği, sonraki nesillere temiz bir şekilde aktarılması ve korunması açısından kaynaklık edeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
he Marmara Sea, which is the inland sea of Turkey, has a great importance in international and domestic maritime transportation, and has coastlines to densely populated provinces and industrial facilities in many different branches. This situation causes the Marmara Sea to be exposed to external influences. The external effects to the Marmara Sea was exposed manifested itself in the formation of mucilage. Mucilage, which moves in large masses at more than one point on the Marmara Sea, prevents the sea from benefiting from sunlight and oxygen with its sticky and foamy structure, restricting the living spaces of sea creatures and causing their deaths. In this study, the reasons for the formation of mucilage in the Marmara Sea, its effects on the marine ecosystem and people, materials and moral damages it causes, its effects on maritime transportation and motor vehicles used in transportation were investigated, and it was aimed to find solutions to prevent the formation of mucilage. The current study was conducted as a review type of research using the literature review method. In addition, the similarities between the mucilage events occurring in the Marmara Sea and the mucilage events occurring in different parts of the world and the damage they cause are mentioned. In conclusion; it has been determined that the main source problems are the factors that inhibit the formation of mucilage, such as low or stagnant water flow rate, occurrence of a dominant species phenomenon with the increase in sea water temperature, and pollution of the sea more than the pollution load it can handle. It is thought that this research will be a source for the sustainability, clean transfer and protection of the Marmara Sea which has an important place both for our country and internationally.