Kapıdağ Yarımadası ve Adalar Bölgesi'nde (Marmara Denizi) kaybolan av araçlarının tespitine yönelik çalışma
Study to determine lost functional vehicles in Kapidağ Peninsula and Islands Region (Marmara Sea)
  1. Tez No: 786296
  2. Yazar: FULDEN UÇAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALKAN ÖZTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Su Ürünleri, Marine Science, Aquatic Products
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Dünyada su ürünleri avcılığının yapıldığı her bölge de kullanılan av araçlarında (trol, algarna, gırgır, uzatma ağı, sepet, paragat) kayıplar olmaktadır. Bu av araçları kaybolduktan sonra kontrolsüz bir şekilde bir süre daha avcılığa devam etmektedir. Bu da deniz dibi kirliliği ve deniz ekosistemi açısından oldukça tehlikelidir. Aktif av takımları (trol, gırgır) kaybolduklarında, avcılık faaliyetini azalan bir şekilde uzun bir süre sürdürmektedir. Fakat, pasif avcılık yapan uzatma ağları ile tuzaklar kısa sürede etkili bir şekilde balık avlamaya devam etmektedir. Marmara Denizi Türkiye kıyıları içinde balık göçlerinin yoğun olarak görüldüğü bölgelerden biri olması nedeniyle önemli bir balıkçılık sahasıdır. Ayrıca kıyılar boyunca yoğun barınak ile çekek yerlerinin olduğu, birçok av aracının kullanıldığı bir balıkçılık bölgesidir. Bu çalışma Güney Marmara Denizi'nde Kapıdağ Yarımadası ve Adalar Bölgesi'nde kaybolan ve hayalet ağ olarak çalışan av takımlarının yerlerini tespit etmek ve uygun dalış limitleri içinde ağların çıkarılması ile bu av araçlarının tipi, büyüklüğü, kapladığı alan gibi veriler elde etmek amacıyla yürütülmüştür. Toplamda 168 balıkçı ile anket yapılmıştır. 51 balıkçıdan kaybolan ağların yerleri ile ilgili veri elde edilmiştir. Dalışa uygun 10 noktada 32 dalış operasyonu gerçekleştirilmiştir. 20 saat dip zamanı harcanmış ve 43500 m2 alan taranmıştır. Tüm dalışların sonunda 1 adet trol ağı, 1 adet algarna takımı, 18500 m2 gırgır ağı, 200 m uzatma ağı, 2 adet paragat takımı, 8 adet gemi çapası, 500 m marya ağı ve 1 adet ahtapot oltası çıkarılmıştır. Anket sonuçları değerlendirildiğinde, dalış yapılarak çıkarılan bu av araçlarının Kapıdağ Yarımadası ve Adalar Bölgesi'nde (Marmara Denizi) kaybolan av araçlarının sadece % 1'lik kısmı olduğu tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
There are losses in fishing gear (trawl, fish purse, purse seine, gillnet, basket, long line) used in every region of the world where fisheries are fished. After these fishing tools are lost, they continue to catch for a while in an uncontrolled way. This is very dangerous in terms of seabed pollution and marine ecosystem. When active fishing teams (trawl, purse seine) are lost, they continue their fishing activities for a long time in a decreasing way. However, passive fishing nets and traps continue to catch fish effectively in a short time. The Marmara Sea is an important fishing area because it is one of the regions where fish migrations are seen intensely within the Turkish coasts. It is also a fishing area where there are dense shelters and boatyards along the coast, and many fishing gears are used. This study was carried out in order to determine the location of the fishing gear that was lost in the Kapıdağ Peninsula and The Islands Region in the South Marmara Sea and to obtain data such as the type, size and area of these fishing gears by removing the nets within the appropriate diving limits. A total of 168 fishermen were surveyed. Data on the locations of the lost nets were obtained from 51 fishermen. 32 dive operations were carried out at 10 locations suitable for diving. 20 hours of bottom time was spent and 43500 m² area was scanned. At the end of all dives, 1 trawl net, 1 algarna set, 18500 m² purse seine net, 200 m extension net, 2 long line sets, 8 ship anchors, 500 m trammel net and 1 octopus fishing rod were removed. When the results of the survey were evaluated, it was estimated that these fishing gears, which were removed by diving, are only 1% of the lost fishing gear in the Kapıdağ Peninsula and The Islands Region (Marmara Sea).