Hazar Denizi'nde alternatif boru hattı projeleri ve Bakü Tiflis Ceyhan (BTC) projesinde Kazakistan dönemi
Alternative pipe line projects in Caspian Sea and Kazakhstan period in Baku -Tbilisi?Ceyhan (BTC) project
- Tez No: 252692
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER BİLEN ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmamızda dünyada en yaygın taşıma türlerinden biri olan boru hattı projelerinden bahis edilmiştir. Asrımızın getirdiği siyasi hareketliliklerin ana nedeni olan petrol kaynaklarının bulunduğu devletler araştırılmış, dünyada son on yılllık petrol üretim tüketim oranı verilerle belirtilmiştir.Hidrokarbonla zengin olan Hazar Havzası'nda bulunan ülkeler son yıllarda cazibe merkezine dönüşmüştür. Burada bulunan enerji kaynaklarının dünya pazarlarına çıkarılması yolları araştırılmıştır.Dünyada Orta Doğu'dan sonra en çok petrol rezervlerine sahip olan Hazar Havzası devletlerinin enerji kaynaklarına geniş yer verilmiştir. Tezimizde Hazar havzasında halen var olan ve gelecekte düşünülen petrol ve doğal gaz boru hattı projelerinden bahis edilmiştir. Hazar havzası enerji kaynaklarının, uluslararası pazarlara taşınmasında seçilecek güzergahlar araştırılımış ve gelecekte yapılması düşünülen boru hattı projelerinn ve bu projeler için düşünülen güzegahların bölge ülkelerine sağlayacağı avantaj ve dezavantajlarına vurgu yapılmıştır. Hazar havzası devletlerinden Azerbaycan, Kazakistan ve Türkmenistan'nın sahip oldukları enerji kaynakları bölgedeki ekonomik hareketliliği her an etkileycek güçdedir. Bu açıdan tezde özellikle Kazakistan'ın sahip olduğu rezervler açısından bölgeye katacağı ekonomik değer vurgulanmış, bu ülkede hala işletilmemiş yeni bulunan kaynakların yeni ve en faydalı yollarla uluslararsı pazarlara ulaştırlmasını sağlayacak yollar araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within this study of us, pipe line projects have been handled which is one of the most common transportation methods of the world. The states where the source of petrol, which is the main reason for the political actions brought by our century, exists have been studies and the rate of annual petrol consumption of the world for he last 10 years.The countries in Caspian Basin which became rich due to the hydrocarbon have been turned into a centre of attraction within the recent years. Solutions have been investigated for the transportation of the energy sources existing here to the global markets.The energy sources of the Caspian Basin states which have the second highest petrol reserves following the Middle East have been given great importance in this study. Within our thesis, mention has been given to the petrol and natural gas pipe line projects which exist currently or which are being considered for the future. The routes to be selected in the transportation of the energy sources of the Caspian Basin to international markets have been investigated and the advantages and disadvantages on the countries of the region, of the pipe line projects which are being planned to be constructed in the future and of these projected routes, have been emphasized. The energy sources owned by Azerbaijan, Kazakhstan and Turkmenistan among the Caspian Basin countries are in a power which is any time able to impact the economic mobility in the region. In that respect, the economic value which Kazakhstan would participate in the region in terms of the reserves owned by it has been especially emphasized, and the ways have been searched for providing the transportation of the sources which have not been yet operationalized and which have been newly discovered in this country by new and most beneficial ways.