Orman fidanlığında fidan maliyeti analizi
Cost analysis of the seedling in the forest nursery
  1. Tez No: 252710
  2. Yazar: FULYA ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ormancılık Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Yüksek lisans tezi olarak sunulan araştırma Eskişehir Devlet Orman Fidanlığında 2007 yılında üretilen fidanların safha maliyeti yöntemine göre maliyetlerinin hesaplanması, fidanlıkta üretilen 1 ? 0 yaşlı çıplak köklü Sedir (Cedrus libani A. Rich), Karaçam (Pinus nigra Arnold. subsp. palasiana (Lamb.) Holmboe) ve Yalancı Akasya (Robinia pseudoacacia) fidanları ile ağaçlandırma çalışmalarında tercih edilen 2 ? 0 yaşlı çıplak köklü Karaçam (Pinus nigra Arnold. subsp. palasiana (Lamb.) Holmboe) fidanına ait birim maliyetlerin belirlenmesi ve sözkonusu fidan türleri için başabaş noktalarının tespiti için yapılmıştır.Araştırmada, makinalı birim çalışma zamanları, makinesiz çalışma birim zamanlarından daha kısadır. İşlem birim zamanlarının, ibreli türler ile yapraklı türler arasında farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Çalışma konusu türler için kullanılan birim zamanlar, fidanlık koşulları değişmediği sürece kullanılabilir. Ayrıca girdi fiyatlarının her yıl yenilenmesi gereklidir.Araştırma sonucunda Eskişehir Devlet Orman Fidanlığında 1 ? 0 yaşlı çıplak köklü Sedir fidanı üretim maliyeti 0.39 TL, 1 ? 0 yaşlı çıplak köklü Karaçam fidanı üretim maliyeti 0.38 TL, 1 ? 0 yaşlı çıplak köklü Yalancı Akasya fidanı üretim maliyeti ise 0.44 TL olarak hesaplanmıştır. Ağaçlandırma çalışmalarında tercih edilen 2 ? 0 yaşlı çıplak köklü Karaçam fidanı üretim maliyeti 0.26 TL saptanmıştır.Hesaplanan maliyetlere göre, her fidan türü için üç farklı birim satış fiyatı belirlenmiştir. Üretim hacmi ve üretim maliyetleri dikkate alındığında, fidanlığın kâra geçebilmesini sağlayan birim satış fiyatı, 1 ? 0 yaşlı çıplak köklü Karaçam fidanı için 0.40 TL ve 0.42 TL, 1 ? 0 yaşlı çıplak köklü Sedir fidanı için 0.42 TL, 1 ? 0 yaşlı çıplak köklü Yalancı Akasya fidanı için 0.47 TL ve 0.49 TL olarak hesaplanmıştır. 2 ? 0 yaşlı çıplak köklü Karaçam fidanının 0.27 TL ve 0.29 TL'lik birim satış fiyatlarının fidanlık için uygun olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine cost of produced seedling with stage cost method, determination of cost of production of 1+0 year old, bare roadeted Cedar, Crimean Pine and Black Locust seedlings, and 2+0 age bare roadeted Crimean Pine which prefer to afforestation. Break even point was determined for each of them.In the study, unit time of engine work is shorter than nonengine work. Unit time of nursery work showed differences between coniferous and broad leaved were determined. Unit time of operationals can be used to calcute cost of seedling unless the nursery conditionals are changed. In addition to this fact input price should be revise every year.Research results Eskişehir Forest Nursery has 1+0 year old bare roadeted seedlings Cedar 0.39 TL cost of production, 1+0 year old bare roadeted seedlings of Crimean Pine 0.38 TL cost of production, 1+0 year old bare roadeted seedlings of Black Locust cost of production is calculated as 0.44 TL. Afforestation work preferred production of 2+0 age bare roadeted Crimean Pine was found as cost 0.26 TL.The calculated costs, according to three different units for all sampling species were determined for saling price. Production volume and production costs are taken into consideration, nurseries, through the profit that enables it to unit sales price, 1 ? 0 old bare rooted seedlings for Crimean Pine 0.40 TL and 0.42 TL, 1 ? 0 old bare rooted seedlings Cedar 0.42 TL, and 1 ? 0 old bare rooted Black Locust seedlings was calculated as 0.47 TL and 0.49 TL. 2 ? 0 old bare rooted Crimean Pine seedlings unit sales price of 0.27 TL, 0.29 TL and is suitable for the nursery have been identified.