Sıcaklık ve nem faktörlerinin anestezik gazlar üzerindeki etkileri
The effects of temperature and humidity on the anesthetic gases
- Tez No: 252716
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN AKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Biyomühendislik, Anesthesiology and Reanimation, Bioengineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Sağlık sektöründeki kalite çalışmaları kapsamında, medikal cihazların uluslararası standartlara uygun olup olmadığının tespiti ve dolayısıyla kalibrasyon ölçümleri çok büyük önem arz etmektedir. Bu tezin amacı; sıcaklık ve nem faktörünün vaporizatörden verilen gaz miktarına etkisinin araştırılması ve operasyon sırasında hastaya verilecek gaz miktarının ayarlanmasında bu faktörlerin göz önünde bulundurulmasını sağlamaktır.Tezin ilk bölümünde anestezinin tanımı verilmiş ve anestezi türleri ele alınmıştır. Anestezinin tarihsel gelişimi incelenerek anestezik ajanların kullanım alanlarına göre sınıflandırılması yapılmıştır. Klinik uygulamalarda rutin tekniklerden birisi haline gelen düşük akımlı anestezinin pozitif ve negatif yönleri tartışılmıştır. Düşük akımlı anestezinin riskleri değerlendirilerek bu risklerin azaltılmasına yönelik teknik değerlendirmeler ele alınmıştır.Buharlaşmaya hazır haldeki özellikle formüle edilmiş uçucu ajanlar organik sıvılardır ve genel anestezinin başlaması ve sürdürülmesi için solunum yoluyla verilirler. Düşük akımlı anestezi uygulamalarında izofluran ve sevofluran en yaygın kullanılan ajanlardır. İzofluran ve sevofluran gazlarının özellikleri ele alınmış ve teknik açıdan karşılaştırmaları yapılmıştır. Tezin ilk bölümünün son kısmında anestezik gaz yoğunlaşmasında sıcaklık ve basıncın etkisi araştırılarak farklı sıcaklık ve basınç değerleri altında anestezik ajanların etki düzeyindeki değişim ortaya konulmuştur.Tezin ikinci ve üçüncü bölümlerinde anestezi uygulamalarında kullanılan cihazların kullanım alanları ve kullanım teknikleri ele alınmıştır. Bu çalışmada anestezi cihazının performansı değerlendirilmiş ve cihazın hastaya ayarlanan değeri verip vermediği ölçülmüştür. Daha sonra anestezi cihazının sıcaklık ve nem değerleri değiştirilerek, bu faktörlerin etkisinde nasıl bir değişime uğradığı incelenmiştir. Yapılan çalışmada izofluran ve sevofluran gazlarının sıcaklık-nem faktörüne göre etkilerinin değişimi ölçülmüştür. Elde edilen veriler istatistik hesaplama yapılarak değerlendirilmiş ve sıcaklık ve nem faktörlerinin anestezik gaz miktarında yarattığı değişikliğin analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the framework of quality management endeavors in medical services, calibration gained great importance through appropriacy of medical devices. The aim (goal, objective)of this study is to investigate the effects of temperature and humidity factors to the amount of gas output from the vaporizer and to enhance the consideration of these factors while adjusting he amount of gas to be given to the patient during (through) the operation (surgery).The definition and types of anesthesia are studied in the first section of the thesis. Historical development of anesthesia is studied with classification of anesthetic agents according to their field of use. Advantages and disadvantages of Low Flow Anesthesia, which became a routine technique in clinical applications, are discussed. The risks of Low Flow Anesthesia and technical precautions in order to reduce the rate of these risks are considered.Volatile agents ready to evaporate, especially formulated volatile agents, are organic liquids and they are applied to the patient through the respiratory system during induction and maintenance of general anesthesia. Isoflurane and sevoflurane are the most commonly used agents in Low Flow Anesthesia applications. The properties of isoflurane and sevoflurane gases are studied with their technical comparisons. In the final part of the first section of this study the effects of temperature and pressure to the anesthetic gas concentration and the rate of change in anesthetic depth under different values of temperature and pressure are introduced.In the second and third sections of the thesis, the application areas and application techniques of machines (devices) used in anesthesia are introduced. In this study, the performance of the anesthesia machine is evaluated with whether it supplied the dialed amount of anesthetic to the patient. Then, through changing the temperature and humidity values (rates) of anesthetic device, the results of changes in these factors are observed. The changes in the effects of isoflurane and sevoflurane gases according to the temperature-humidity factors are measured. The data gathered are evaluated with statistical study and therefore the effect of temperature and humidity in the amount of anesthetic gas is analyzed.