Optimum üretim parti miktarlarının belirlenmesi ve vana üreticisi bir firmada uygulanması
The determinination of optimum production lot sizes and application in a valf manufacturing firm
  1. Tez No: 252717
  2. Yazar: FARUK ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR ESNAF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma, Kelebek Vana üretimi yapan bir vana firmasında, ilgili üretim işlemiyle alakalı optimum üretim parti miktarlarının farklı algoritmalar çerçevesinde belirlenmesini ve en uygun model sıralaması yapılmasını kapsamaktadır.Çalışma, kaba olarak iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, parti büyüklüğü belirleme yöntemleriyle ilşkili literatür araştırması yapılmış olup, konu statik ve dinamik modeller olmak üzere iki alt başlıkta incelenmiştir.Çalışmanın ikinci bölümü ise, ilk bölümde anlatılan parti büyüklüğü belirleme algortimalarından en çok kullanılan altısını kullanmak suretiyle, Kelebek vana ürün grubuyla ilgili en uygun üretim parti adetlerinin bulunmasını içermektedir. Bu bölüm, iki alt bölüm çerçevesinde incelenmiştir. Birinci bölümde, Kelebek vana ürünleriyle ilgili altı farklı parti büyüklüğü belirleme algortimaları uygulanmış olup; çıkan sonuçlar en düşük stok maliyeti performans kriterine göre sıralanmıştır. Benzer şekilde, ikinci bölümde de yine birinci bölümde kullanılan parti büyüklüğü belirleme algoritmaları kullanılarak, bu kez en yüksek karlılık ve kar ile en düşük üretim maliyeti performans kriterlerine göre en uygun yöntem sıralaması yapılmıştır.En son yer alan Sonuç bölümünde ise; uygulama kısmında yer alan gerek birinci gerekse de ikinci bölümden çıkan sonuçlar farklı göstergeler kapsamında (mikro: bölümsel ; makro: finansal ve firmasal) yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study includes in determining optimum production lot sizes in a Butterfly valf manufacturing firm based on different production lot sizing algorithms and also contains making the optimal sequence of those production lot sizing models.The study is mainly seperated in two parts. In the first part, the literature investigation has been performed related to production lot sizing algorithms, and that investigation has been seperated in two sub-parts, those of which are static and dynamic models.The second part of the study consists of finding out the optimum production lot sizing model regarding the Butterfly Valf products by using the most frequenly used six lot sizing algorithms that has been explained in the first part. This part is also seperated in in two sub-parts. In the first part, the six lot sizing models has been applied to Butterfly Valf products, and the results obtained from that application are sequenced based on the minumum stock cost performance criteria. In the second part, similar to the first part, the optimum model sequence has been performed by using the same lot sizing algorithms just like those in the first part, but this time the performance criteria is maximum profit rate and profit together with the minimum production cost instead of the minumum stock cost.In the consequence part, the results obtained from both the first and the second part of the application are interpreted in the context of distinct indicators incuding in micro (departmental) and macro (mainly financial) ones.