Dicle ve Fırat su sistemlerinde yaşayan Cyprinidae familyasına ait bazı türlerde görülen morfometrik ve meristrik varyasyonların incelenmesi
Study on the meristic and morphometric variations on the some species belonging to Cyprinidae in the Tigris and Euphrates River system
- Tez No: 252768
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Dicle ve Fırat nehir sistemindeki çeşitli lokalitelerden Capoeta ve Garra cinslerine ait Capoeta trutta (Heckel, 1843), Capoeta umbla (Heckel, 1843), Garra rufa (Heckel, 1843) ve Garra variabilis (Heckel, 1843) örnekleri 2007-2008 yılları arasında toplanmıştır. Tür içi varyasyonları belirlemek üzere 13 tane meristik ve 26 tane morfometrik karakter alınmış ve bunlara diskriminant analiz uygulanmıştır.Elde edilen verilerde Dicle ve Fırat nehir sistemindeki bu türlerin meristik ve morfometrik özellikleri bakımından önemli varyasyonlar gösterdikleri belirlenmiştir. Bu nedenle, discriminant analiz ile elde edilen sonuçlar geleneksel yöntemlere göre sistematik çalışmalarda ve varyasyonları belirlemede daha etkili bir yöntem olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The specimens of the follovving 4 species belonging to genus Capoeta and Garra. Capoeta trutta (Heckel, 1843), Capoeta umbla (Heckel, 1843), Garra rufa (Heckel, 1843) and Garra variabilis (Heckel, 1843) were collected from different localities in the Tigris and Euphrates River system between 2007 and 2008. The morphological and meristic characteristics were taken to determine variability of the intra species. Therefore 13 meristic and 26 morphometric variables were taken from each collected specimen and discriminant analysis was applied to data.It has been determined that there are significantly meristic and morphometric variation between specimens collected different localities in the Tigris and Euphrates River System.Consequently, the discriminant functions obtained were concluded to be more efficient than conventional methods for classifying these species, and discriminant analysis was demonstrated to be an efficient method in systematic studies.