Dicle su sisteminde yaşayan bazı cyprinid tür ve alttürlerinin kromozomları üzerine çalışmalar
The Studies on the chromosomes of the some cyprinid species and subspecion of the tigris river systems
- Tez No: 97695
- Danışmanlar: PROF.DR. ERHAN ÜNLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
VI ÖZET Bu çalışmada, Dicle su sistemlerinde yaşayan Cyprinidae familyasına ait Alburnoides bipunctatus, Barbus rajanorum mystacens, Capoeta trutta, Capoeta capoeta umbla, Cyprinion macrostomus, Garra rufa obtusa, Garra variabilis ve Leucicus cephalus orientalis tür ve alttürlerinin kromozom sayısı belirlenmiş ve karyotipleri yapılmıştır. Kromozom analizleri havada kurutma tekniği modifıye edilerek yapılmıştır. Çalışılan tür ve alttürlerin kromozom sayısı ve morfolojisi ile ilgili sonuçlar şu şekildedir: A. bipuntatus 'un kromozom sayısı 2n = 50, bunların 8 çifti metasentrik, 11 çifti submetasentrik ve 6 çifti subtelo-akrosentriktir. B. r. mystacens 'ta 2n = 100, 11 çift metasentrik, 15 çift submetasentrik ve 24 çift subtelo-akrosentrik; C. trutta'ûa. 2n = 150, 10 çift metasentrik, 27 çift submetasentrik ve 38 çift subtelo-akrosentrik; C. c. umbla 'da 2n = 150, 13 metasentrik, 29 submetasentrik ve 33 subtelo-akrosentrik; C. macrostomus 'da 2n = 50, 3 çift metasentrik, 13 çift submetasentrik ve 9 çift subtelo-akrosentrik G. r. obtusa 'da 2n = 44, 8 çift metasentrik, 13 çift submetasentrik ve çiftleri olmayan bir büyük metasentrik ve bir küçük akrosentrik kromozom; G. variabilis'^ 2n = 74, 13 çift metasentrik, 12 çift submetasentrik, 11 çift subtelo-akrosentrik ve eşleri bulunmayan bir büyük metasentrik ve bir küçük akrosentrik kromozom; L. c. orientalis türünde ise 2n = 50, 7 çift metasentrik, 10 çift submetasentrik, 8 çift subtelo-akrosentrik kromozom olduğu belirlenmiştir. Ülkemiz tatlı sularında yaşayan A. bipunctatus, B. r. mystaceus, C. trutta, C. c.umbla, G. r. obtusa, G. variabilis ve L. c. orientalis tür ve alttürlerinin kromozom sayı ve morfolojileri ilk kez belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
vu SUMMARY In this study, chromosome number and karyotypes oî Alburnoides bipunctatus, Barbus rajanorum mystaceus, Capoeta trutta, Capoeta capoeta umbla, Cyprinion macrostomus, Garra rufa obtusa, Garra variabilis and Leuciscus cephalus orientalis have been investigated in the River Tigris. Chromosome analysis was carried out by using and modified air-dried technique. The results of the chromosome number and morphology of the studied species and subspecies is as follows: A. bipunctatus, 2n = 50 and 8 pairs of metasentrik (m), 1 1 pairs of submetasentrik (sm), and 6 pairs of subtelo-akrosentrik (st-a); B.r. mystaceus, 2n = 100 and 11 pairs of metasentrik, 15 pairs of submetasentrik, 24 pairs of subtelo-akrosentrik; C. trutta, 2n = 150 and 10 pairs of m, 27 pairs of sm, 38 pairs of st-a; C. c. umbla, 2n =150 and 13 pairs of m, 29 pairs of sm, 33 pairs of st-a; C. macrostomus, 2n = 50 and 3 pairs of m, 13 pairs of sm and 9 pairs of st aj G. r. obtusa, 2n =44 and 8 pairs of m, 13 pairs of sm, 1 large m and 1 small a; G. variabilis, 2n =74 and 13 pairs of m, 12 pairs of sm, 11 pairs of st-a, 1 large m and 1 small a; L. c. orientalis, 2n = 50 and 7 pairs of m, 10 pairs of sm, 8 pairs of st-a. This is the first study on the chromosome number and karyotype analysis of A. bipunctatus, B. r. mystaceus, C. trutta, C. c. umbla, G. r. obtusa, G. variabilis andL. c. orientalis from Turkish freshwater.