Çermik (Diyarbakır) ilçesinin monokotiledon geofit florası
Monocotyledonous geophytes flora of çermik (Diyarbakir) province
  1. Tez No: 252767
  2. Yazar: YEMLİHAN KUPİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. SELÇUK ERTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Diyarbakır ili, Çermik ilçesi ve çevresinde sürdürülen floristik geziler sonucunda, Liliopsida sınıfına bağlı 5 familyadan, 22 cins ve 34 geofit bitki taksonu yetiştiği tespit edilmiştir. En çok taksona sahip familya Liliaceae familyası olup yörede 10 cins ve 20 türle temsil edilir. Iridaceae ve Orchidaceae familyaları ise 5'er türle temsil edilir. Allium cinsinin dört, Muscari, Colchicum ve Ornithogalum cinslerinin üç türü alanda yetişmektedir.Çermik çevresinde yetiştiği belirlenen geofitlerden 17 takson (% 50) İran-Turan, 4'er takson (% 12) Akdeniz ve Doğu Akdeniz elementi olup, 9 taksonun (% 26) hangi fitocoğrafik bölgeye ait olduğu belirlenememiştir.Çermik ilçesinde toplam 4 tane endemik geofit bitkinin, Crocus leichtlinii, Colchicum balansae, Scilla leepii ve Dactylorhiza osmanica yetiştiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
By the result of floristic investigations in Çermik (Diyarbakır) province, it was established .34 geophyte plant taxa that belong to 5 families, and 22 genera from the Liliopsida classis are grown. The Liliaceae family which is presented with 10 genera and 20 species was found out is the highest diverted in the region. The Iridaceae and Orchidaceae families are presented with 5 species. Genus Allium has 4 and Genera Muscari, Colchicum and Ornithogalum have 3 species in the region.Among the plant grown in the region, it was determined that 17 taxa (50 %) belong to Iran-Turan, 8 taxa (24 %) belong to Mediterranean,-East Mediterranean, and the left 9 taxa `s(26 %) fitogeographic region. could not be determined.In Çermik region, it was determined that 4 following Crocus leichtlinii, Colchicum balansae, Scilla leepii and Dactylorhiza osmanica endemic geophyte plants are grown:.