Dicle üniversitesi herbaryumundaki (DUF) Fabaceae ve Ranunculaceae familyalarının yeniden düzenlenmesi
  1. Tez No: 252774
  2. Yazar: ÖKKEŞ ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK ERTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
1974 yılında kurulan ve uluslar arası koda sahip olan Dicle Üniversitesi Herbaryumu, DUF koduyla bilinmektedir. Üniversitemizde bu alanda çalışan az sayıda sistematik botanikçi olmasına karşın, Dicle Üniversitesi Herbaryumu?nda ?DUF? daha önceki yıllarda toplanmış yaklaşık 7.000 bitki örneği kayıtlıdır. Bu çalışmanın amacı Dicle Üniversitesi Herbaryumu?nda bulunan önceki araştırmacılar tarafından toplanmış olan Ranunculaceae (düğünçiçeğigiller) ve Fabaceae (baklagiller) familyalarına ait örneklerin yeniden gözden geçirilerek teşhis edilmesi, düzenlenmesi yoluyla araştırmacıların hizmetine sunulmasıdır.Bu çalışma ile DUF?da toplanmış olan Ranunculaceae ve Fabaceae familyalarına ait bitki örnekleri tayin edilerek, bunların bilimsel adları, toplama yerleri, yetişme ve yayılış bilgileri belirlenecek, varsa endemik ve nadir olanların IUCN kategorileri verilerek tehlike durumları tespit edilmiştir. Bu tez çalışmasının özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi?nde yetişen Ranunculaceae ve Fabaceae familyalarının bilinmesi açısından önemli katkılar sağlayacağı açıktır.Dicle Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Herbaryumu?nda (DUF) bulunan Ranunculaceae ve Fabaceae familyasına ait 1369 bitki örneği incelenmiş olup, bu familyalarda 36 cins ve bu cinslere ait 205 takson elde edilmiştir.En zengin cins Ranunculaceae familyasında Ranunculus cinsi olup; Fabaceae familyasında ise Trifolium cinsidir. Bu familyalara ait cins, tür ve alt türler literatüre uygun olarak belirlenmiş ve literatürdeki sıraya göre dizilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Herbarium of Dicle University constructed in 1974, and having an international code is known DUF code. Although there are a few people studying systematic botany in our university, there are about 7000 registered plants in the Herbarium of Dicle University ?DUF?, which were collected in previous years. The aim of this study is revision and diagnoses of plant samples are related to Fabaceae and Ranunculaceae families in Herbarium of Dicle University and by this way helping researchers in their researchs.With this study, the plants samples belonging to the Ranunculaceae and Fabaceae families which are collected in DUF will be identified and their scientific names, their collect areas, their growing and spreading localities will be determined, and their IUCN categories of those which are endemic and rare their the stuations of their being in danger will be determined.In this study 1369 plant samples belong to Ranunculaceae and Fabaceae families and found in DUF in Dicle University have been examined, 36 genus and 205 taxon found related to this genus have been obtained. The genus Ranunculus has the most plant species in Ranunculaceae family as the same Trifolium genus in Fabaceae family. The genus, species and subspecies related to this families are identified and ranged in order to literatur.