Özdeşlik konusunun öğretiminde yapılandırmacı öğrenme yaklaşımının öğrenme ürünlerine etkileri
The effects of a constructive learning approach on learning success in the teaching of identities
  1. Tez No: 252775
  2. Yazar: MUHAMMET FAYSAL AKIN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CAHİT PESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu arastırmanın amacı, özdeslik konusunun ögretiminde yapılandırmacı ögrenme yaklasımının ögrenme ürünlerine etkilerini belirlemektir. Arastırma 2006?2007 ögretim yılı güz döneminde Diyarbakır li Vali Kurt smail Pasa lkögretim Okulunda toplam 5 haftalık deneysel bir arastırma seklinde yürütülmüstür. Bu arastırmada deneysel desen yöntemlerinden ön test-son test kontrol gruplu desen kullanılmıstır. lkögretim 8. sınıf matematik ögretim programında bulunan ?Harfli fadeler ve Denklemler? ünitesinde bulunan özdesliklerin ögretiminde yapılandırmacı ögrenme yaklasımının hangi düzeyde etkili oldugunu belirlemek için, 8E subesinde okuyan 33 ögrenci deney grubunu, 8D subesinde okuyan 36 ögrenci kontrol grubunu olusturmak üzere 69 ögrenci ile arastırma örneklemi olusturulmustur. Arastırma kapsamında özdeslik konusunun ögretiminde, kontrol grubunda geleneksel ögretme, deney grubunda yapılandırmacı ögrenme yaklasımı dogrultusunda, probleme dayalı ögrenme, isbirlikli ögrenme ve bulus yoluyla ögrenme stratejisi kullanılarak ders ögretmeni tarafından 5 haftalık bir çalısma yürütüldü. Deney grubundaki ögrenciler küçük heterojen gruplara ayrıldı. Özdeslik konusunun ögretiminde kullanılmak üzere, arastırmacı tarafından hazırlanan materyaller, grupların kullanımına sunularak ögrenci ögrenmelerinin gerçeklesmesi saglandı. Ölçme araçları (?özdeslik konusuna iliskin basarı testi? ve ?matematik tutum ölçegi?), deney sonrasında son test amaçlı ve deneysel islemden 4 hafta sonra bilissel ögrenme ürünlerinin kalıcılıgını belirlemek için bir daha uygulandı. Nitel ve Nicel veriler SPSS paket programı kullanılarak aritmetik ortalama, bagımsız ve bagımlı degiskenler için t-Testi teknikleri kullanılarak çözümlenmistir. statistiksel anlamlılık düzeyi 0.05 alınmıstır. Arastırmanın bulguları; yapılan t-Testi sonucunda ?özdeslik? konusunun ögretiminde yapılandırmacı ögrenme yaklasımının uygulandıgı deney grubundaki ögrencilerin akademik basarıları ile geleneksel ögrenme yöntemlerinin uygulandıgı kontrol grubundaki ögrencilerin akademik basarıları arasında deney grubunun lehinde anlamlı düzeyde farklılıgın oldugu görülmüstür. Bu sonuç yapılandırmacı ögrenme yaklasımının, geleneksel ögretim yöntemine göre matematik ögretiminde akademik basarıyı arttırmada daha etkili oldugunu göstermektedir. Aynı zamanda deney grubu ögrencilerinin ?özdeslik? konusunun ögretimi esnasında somut materyallerle aktif ögrenmenin içinde olmaları ve deneyimlerinin ön görülen bilgileri hatırda tutma düzeylerine olumlu etki yaptıgı görülmektedir. Matematik dersini yapılandırmacı ögrenme yaklasımına dayalı etkinliklerle uygulayan deney grubu ile geleneksel yöntemlerin uygulandıgı kontrol grubunun ?özdeslik? konusunun ögretiminde gelistirdikleri tutumlar arasında deney grubunun lehine bir gelisme gözlenmis olmasına ragmen istatistiksel anlamlılık düzeyinde bir fark görülmemistir. Anahtar Kelimeler. Matematik egitimi, Yapılandırmacı ögrenme, Geleneksel ögretim, Ögrenme ürünleri, Özdeslikler
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to establish the effects of a constructive learning approach on learning success in the teaching of identities. The study was carried out as an experimental the first research of 5 weeks? time in the city of Diyarbakır, Vali Kurt smail Pasa Primary School during 2006?2007 education year fall semester. A pretest and a posttest were used in this research. To establish how effective the constructive learning approach is in the teaching of identities that are found in the ?Expressions with Letters and Equations?, which is in the mathematics program of primary school eighth grade, a research exemplary was constituted out of 33 students being in the 8E class and 36 students being in the 8D class. In the context of the research in the teaching of identities a study of five weeks was carried out. In the study the methods used were learning based on problems, learning in cooperation and learning via finding strategy. The students in the group were divided into small heterogenic groups. The materials that were prepared for learning the identity were presented to the groups and teaching was provided. The measuring tools (mathematics achievement test and mathematics behavioral measure) were applied once more to determine the permanency of cognitive learning success 4 weeks after the experiment. Qualitative and quantitative data were analyzed by the SPSS package program, frequency, percentage, arithmetic average, standard deviation and for dependent and independent variable the t-test techniques were used. The level of meaning was taken as 0.05. The findings of the study: as a result of the t-test it was established that there were quite meaningful differences between the academic success of the students who were taught by constructive learning methods and the students who were in the control group and were taught by the traditional teaching methods in the teaching of the ?identities? subject. This result indicates that the constructive learning method is more effective in the teaching of mathematics and in order to increase the academic success compared to traditional teaching methods. At the same time, it is realized that the students in the control group were in active learning with concrete materials while ?identities? were taught by the constructive learning method. This also helped the students to effectively keep necessary information in their minds. Even though it is observed that the students in the control group developed themselves better, it is realized that there is no statistical difference among two groups of students. Keywords. Mathematics Education, Constructive Learning, Traditional Teaching, Learning Success, Identities