N-benzil-2-izobütil aza-15-crown-5 eter'in p1h-NMR t1 durulma zamanları ölçümüyle moleküler hareketlerinin incelenmesi
Determination molecular movement of n-benzil-2-isobutil-4,7,10,13-tetraoksa-1-azasiklopenta-dekan by 1h-NMR t1 measurements
- Tez No: 252785
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUZAFFER AŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmanın amacı, T1 ölçümleri yoluyla kiral crown eterin moleküler hareketinin sıcaklığa bağlı olarak tayini yapıldı. Kiral taç eter [(S)-N-benzil-2-isobütil-4,7,10,13-tetraoksa-1-azasiklopenta-dekan] (C21H35NO4) olan maddeden 10 ?l alınarak, 5ml CDCI3 içinde çözüldü ve 5 mm çapındaki NMR tüpüne konuldu. Sıcaklık 330 - 295 K değerleri arasında her seferinde 5 K düşürülerek yapıldı ve her sıcaklık değerinde her bir pik için T1 değerleri ölçüldü. Ölçümler BRUKER marka 400 MHz NMR spektroskopisi ile gerçekleştirildi. Sıcaklık deneylerinin değerlendirilmesinde molekül içi dipol-dipol etkileşmesine dayanan kuram kullanıldı. Buna dayalı olarak elde edilen verilerden ln T1'in, 1/T ye karşı grafiği çizildi. Buradan Ea aktivasyon enerjileri ve ?c ilgi zamanları saptandı. Molekülün hesaplanan aktivasyon enerjileri ve ?c ilgi zamanlarından moleküler takla hareketi yaptığı yorumlandı.
Özet (Çeviri)
In this study, temperature dependence of complexity in the molecular movement of chiral crown ether has been determined by using NMR T1 measurements. 10 ?l Chiral crown [(S)-N-benzil-2-isobütil-4,7,10,13-tetraoksa-1-azasiklopenta-dekan] (C21H35NO4) solved in 5ml CDCI3, put in NMR tube with 5mm diameter. Measurement carried out between 330 K and 295 K by dropping temperature 5 K and T1 values measured for each peak in each temperature measurement. All measurements carried out by BRUKER brand 400 MHz NMR spectroscopy. In the evaluations of temperature experiments, theory related to dipole-dipole interaction in molecule used. From obtained lnT1 values, InT1-1/T graph plotted. Then, activation energies Ea and affinity times ?c determined. By calculated activation energies and affinity times, it is interpreted that protons have spin movements.