İstanbul ve Edirne çevresinde yayılış gösteren Bellevalia (Hyacinthaceae) türleri üzerinde morfolojik ve anatomik araştırmalar
Morphological and anatomical studies on Bellevalia (Hyacinthaceae) species distributed in Istanbul and Edirne regions
  1. Tez No: 252801
  2. Yazar: GÜNGÖR FİLİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KÜÇÜKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
İstanbul ve Edirne çevresinde yayılış gösteren biri endemik olmak üzere üç Bellevalia türü üzerinde çoğu ilk kez olmak üzere morfolojik ve anatomik incelemeler yapılmıştır.Morfoloji bölümünde, soğan (gövde), yaprak, çiçek, meyva, tohum gibi organların morfolojik özellikleri ve bütün türlerin genel görünüşleri (habitus) fotoğrafları ile birlikte verilmiştir.Anatomi bölümünde türlerin yaprak ayası, yaprak kenarı ve skapus enine kesitleri ile yaprak (üst ve alt) ve skapus yüzeysel kesitleri mikrofotoğrafları eşliğinde ilk kez incelenmiştir. Yaprak enine kesitlerinde yaprağın genel yapısı, epidermis hücrelerinin şekli, papillerin varlığı, mezofilin yapısı, hava boşluklarının varlığı, kristal şekli ve iletim demetlerinin dizilişi ortaya konulmuştur. Yaprak kenar enine kesitlerinde kenarın genel görünümü, epidermal uzantının tabaka ve sırası, papil durumu ve hava boşluklarının varlığı ortaya konulmuştur. Yaprak yüzeysel (üst ve alt) kesitlerinde epidermis hücrelerinin şekli, stomaların dağılışı incelenmiştir. Skapus enine kesitlerinde, skapusun genel görünümü, epidermis hücrelerinin şekli, parankima hücrelerinin sayısı ve şekli, iletim demetlerinin dağılımı ve kristal şekilleri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The morphological and anatomical investigations most of which are done for the first time have been performed on three Bellevalia species one of which is endemic distributed in Istanbul and Edirne regions.In the morphological section, the morphological charecteristics of the organs, such as bulb, leaf, flower, fruit, seed and the general outlook (habitus) of all species have been given along with pictures.In the anatomical section, the transverse sections from the leaf lamina of species, leaf margin and scap along with the surface views from the leaf (the upper and the lower) and scap have been examined along with their microphotographes for the first time. In the transverse sections from the leaf, the general form of the leaf, the shape of epidermis cell, the existance of papillae, the form of mesophyl, the existance of air space, the shape of crystal and the distrubution of vascular bundles have been shown. In the transverse sections from the leaf margin, the general outlook of the margin, the layer and the order of epidermal extension, the existance of papil and the existance of air space have been shown. In the surface views (the upper and the lower) from the leaf, the shape of epidermis cells, the distrubution of stomata have been examined. In the transverse sections from the scap the general outlook of the scap, the shape of epidermis cells, the number and the shape of paranchyma cells, the distrubution of vascular bundles and the crystal shapes have been shown.