Kültür balıklarında görülen stafilokokkal enfeksiyonlar üzerine bir araştırma
A research on the staphylococcal infections in cultured fish species
- Tez No: 252802
- Danışmanlar: PROF. DR. AKIN CANDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Veteriner Hekimliği, Aquatic Products, Veterinary Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Birçok Gram pozitif bakteri balık patojeni olarak bilinmekte ve bunların içinde Staphylococcus cinsine ait bakterilerin de hasta balıklardan hastalık etkeni olarak izole edildiği çeşitli dönemlerde rapor edilmektedir.Ülkemizde de bildirimlerin yapıldığı stafilokokkal enfeksiyonlara neden olan patojenler genellikle fırsatçı patojenler olarak tanımlanmıştır ve hastalık çıkışı büyük ölçüde stres yapıcı faktörlerle birlikte ilişkilendirilmiştir.Bu çalışmada, kültür balıklarında görülen stafilokok enfeksiyonlarına neden olan patojen Staphylococcus cinsine ait bakterilerin örnekleme yapılan balıklardan izole edilerek tür düzeyinde belirlenmesi, karşılaştırılması ve çeşitli anti-mikrobiyal maddelere karşı duyarlılıklarının saptanması amaçlanmıştır.Çeşitli biyokimyasal testlerin ve API-Staph ve API-Zym tanı kitlerinin kullanıldığı testler sonucunda, hasta gökkuşağı alabalıklarından izole edilen suşun Staphylococcus hominis subsp. hominis olduğu saptanmıştır.Yoğun mortalitenin görüldüğü hasta balıklarda iç ve dış bulgular; renkte koyulaşma, letarji, gözlerde ekzoftalmus ve hemoraji, ventral yüzgeçlerin dibinde hemoraji, abdominal boşlukta sıvı birikimi ve buna bağlı olarak şişkin karın, hemorajik anüs, splenomegali ve vişne kırmızısı renkte dalak, solgun veya kırmızımsı renge sahip karaciğer ve bağırsaklarda sarımsı mukoid sıvı toplanması gözlenmiştir.Antibiyotik duyarlılık testinde tanımlanan suşun: ampisilin 10 µg, basitrasin 10 µg, kanamisin 30 µg, neomisin 30 µg, oksitetrasiklin 30 µg, polimiksin B 300 µg, streptomisin 10 µg, sülfametoksazol/trimetoprim 19:1 25µg antibiyotiklerine duyarlı; sefotaksim 30 µg, kloramfenikol 30 µg, eritromisin 5 µg, flumekuin 30 µg, furazolidon 100 µg antibiyotiklerine dirençli olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
There are numerous Gram positive bacteria known as pathogenic for fish and the members of the genus Staphylococcus have been isolated occasionally from the moribund fish as the aetiological agent of disease.The pathogenic Staphylococcus species have been considered as opportunistic pathogens and the outbreak of the disease which have also been reported in Turkey has been linked usually with stressor factors.The aim of this study was to identify pathogenic members of the genus Staphyloccoccus which cause staphylococcal infections in fish, on species-level and to determine antibiotic susceptibility of the isolated strains.After performing various biochemical tests and using API-Staph identification system, the isolated strain was identified as Staphyloccoccus hominis subsp. hominis.Moribund fish showed at least one of the symptoms such as darkening color, lethargy, exophthalmos and focal hemorrhages in the eyes, hemorrhages at the base of the fins, abdominal distension due to ascitic fluid, hemorrhagic anus, splenomegaly and cherry reddish spleen, pale or reddish liver and yellowish mucoid liquid in the intestine.Antibiotic susceptibility test showed that identified strain was sensitive to ampicillin 10 µg, bacitracin10 µg, kanamycin 30 µg, neomycin 30 µg, oxytetracycline 30 µg, polymyxin B 300 µg, streptomycin 10 µg, sulphamethoxazole/trimethoprim 19:1 25µg and was resistant to cefotaxime 30 µg, chloramphenicol 30 µg, erythromycin 5 µg, flumequine 30 µg, furazolidone 100 µg antibiotics.