Atıksu toplama sistemlerinde kullanılan boruların verimlilik açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the pipes used in waste water collecting systems according to efficiency
  1. Tez No: 252800
  2. Yazar: DEVRİM İZGİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NİZAMETTİN HAMİDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Tüm insanlık tarihi boyunca toplu yasanan sehirlerin en büyük sorunlarından biri saglıksız alt yapı tesisleri olmustur. Ülkemizin Avrupa Birligine uyum sürecinin tamamlamaya çalıstıgı bugünlerde alt yapı konusunda oldukça büyük eksiklikleri bulunmaktadır. Alt yapı yatırımlarının maliyetlerini yüksek oldugu asikârdır. Bu konuda yapılacak hatalar ülke ekonomisinin bos yere sarf edilmesine neden olmaktadır. Tüm bunların yanında alt yapı sorunlarını gelecek kusaklara aktarmamak için bu konularda daha dogru çalısarak sorunlarımız çözmemiz gerekmektedir. 20 yy. baslarından itibaren plastigin kesfi ile plastik hayatımızın her alanında kendine yer bulmus ve birçok alanda hayat sartlarımızı kolaylastırmaya baslamıstır. Alt yapı malzemelerinde de kullanılmaya baslayan plastigin gelismesi ile atık su toplama sistemlerinde de kullanılmıstır. Atık su toplama sistemlerinde yasanan sorunların büyük bir kısmı da yanlıs malzeme seçimlerinden ve hatalı uygulamalardan olmustur. Bu çalısma kapsamında atıksu toplama sistemlerinde kullanılan boruların verimlilik açısından degerlendirilerek bundan sonra yapılacak olan alt yapı yatırımları için öneriler sunulmustur. Bes bölümden olusan çalısmanın birinci bölümünde; çalısmanın amacı ve önemi vurgulanmıstır. kinci bölümde, atık suyun özellikleri, boru hatlarına etkileri ve kullanılan borulardan HDPE boru ve beton boruların özellikleri açıklanmıstır. Üçüncü bölümde çalısmanın yöntemi ile tez kapsamında materyal olarak ele aldıgımız Gömeç ilçesi tanıtılmıstır. Dördüncü bölüm; tez kapsamında yapılan çalısmaların sonunda elde edilen bulguları kapsamaktadır. Besinci ve son bölümde; çalısmanın sonuçları açıklanmıs ve bu kapsamda gelecege yönelik olarak üretilecek atıksu toplama sistemlerinde kullanılacak boru tiplerinde 200mm, 300mm, 400mm çaplarda HDPE boruların kullanılması, 500mm ve daha büyük çaptaki borularda beton boruların kullanılmasının daha verimli oldugu sonucuna varılmıstır. ANAHTAR KELMELER: Kanalizasyon, Alt yapı, Boru, Beton boru, HDPE boru
Özet (Çeviri)
During the humanity history, one of the major problem of the cities having collective life has been unfit infrastructures. Infrastructure investments are quite high. Mistakes had been done caused uneconomical spending of national resources. Affirmative studies must be done to solve Infrastructure problems and to not to carry over them to coming generations. Since the beginning of the twentieth century, by invention of plastic, plastic found place in every section of our lifes and it facilitated conditions of life. According to development in plastic technology it has been used in infrastructure materials and also in waste water collecting systems. Most of the problems occured in waste water collecting systems occured because of the improper materials chosen and faults done during the application. In this study pipes used in waste water collecting systems are assessed according to their efficiency and suggestions about infrastructure investments in the future are submited. In the first chapter of this study that consisted of five chapters; the aim and the importance of study have been emphasized. In the second chapter, properties of waste water and their effects on pipe lines and properties of HDPE and concrete pipes have been explained.In the third chapter, method of the study and Gömeç county that is used as material in the study have been established. The first chapter consisted findings that obtained from the conclusion of the studies in thesisi. In the fifth and last chapter ,results of the study have been explained and it is more profitable to use HDPE pipes having 200 mm, 300 mm, 400 mm diameters and concrete pipes having 500 mm diameter and over in the waste water systems that will be constructed in the future. KEY WORDS : Sewer, Infrastructure, Pipe, Concrete pipe, HDPE pipe.