İstanbul'un farklı bölgelerinde iç ve dış ortamdaki hava kaynaklı bakteri konsantrasyonlarının belirlenmesi
Indoor and outdoor airborne bacterial concentrations in the different regions of Istanbul
  1. Tez No: 252813
  2. Yazar: SEVGİ GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NÜKET SİVRİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Büyük şehirlerde yaşayan insanlar, sosyal yaşama olanakları neticesinde vakitlerinin önemli bir bölümünü dış ortamdan daha çok, iç ortamlarda geçirmektedir. Kentsel hayatın yaşandığı ve açık alanlarda kalış süresinin en aza indiği teknolojik dönemde, özellikle İstanbul gibi kalabalık metropollerde iç ortam kalitesi halk sağlığı için bir önem oluşturmuş ve iç ortamdaki kirleticiler mikrobiyal kontaminasyonun bir nedeni haline gelmiştir. Bu kontaminasyonda ağırlıklı olarak hava kaynaklı bakteriler rol oynamaktadır.Bu çalışmada, İstanbul'un güney batısında iç ve dış ortamda bulunan hava kaynaklı toplam aerobik bakteri sayıları (CFU/m3) ile çevresel parametrelerin (sıcaklık, bağıl nem, rüzgar hızı vb.) etkisi tespit edilmiştir. İç ve dış hava örneklemeleri için 22 istasyon seçilmiştir. Çalışmanın dış ortam örneklemeleri olarak, kıyısal alanlar, trafiğin yoğun olduğu ve açık kullanım alanları hedeflenmiştir. İç ortam örneklemelerini ise bina içi ve ortak kullanım alanları ile kreş ortamı oluşturmaktadır.Çalışma sonucunda, iç ortamlar için kişi sayısı, bu kişilerin ortamda geçirdikleri ortalama süre, sıcaklık, bağıl nem gibi faktörlerin etkileri ortaya konulmuştur. Dış ortamlar içinse sucul, ormanlık, şehir trafiği ve endüstriyel faaliyetlerin yoğun olarak gerçekleştirildiği alanlara yakınlık, mevsimsel farklılıklar, bağıl nem, rüzgar gibi hava değişkenlerinin bakteri konsantrasyonları üzerindeki etkileri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The people who live in big cities, a result of possibilities of social life, spend their times indoor than outdoor. In technological period that generally living urban life, minimize duration of stay in the open field especially in crowded metropolis like İstanbul, indoor air quality becomes important for public health and indoor air pollutions becomes the reason of microbial contamination. In this contamination airborne bacteria is an important factor.In this study, the south-west of Istanbul, the outdoor and indoor airborne in the total number of aerobic bacteria (CFU/m3) and environmental parameters (temperature, relative humidity, wind speed, etc.) effects were detected. 22 different stations were selected for outdoor and indoor air sampling. Working outdoor stations, the coastal areas, the concentration of traffic and open areas have been targeted as. Indoor stations are internal media and public use within the sampling area of the building and kinder garden.As a result, for indoor, person number, the time that people live indoor, temperature, relative humidity is affected on bacteria concentrations. Aquatic, forested, urban traffic and dense industrial activities are performed in areas close to intense, seasonal differences, relative humidity, wind, such as the impact of weather variables on the outdoor concentration of bacteria was determined.