Fenazopridin molekülünün konformasyon analizi ve ab-initio DFT yöntemleri ile titreşim frekans ve kiplerinin incelenmesi
Conformational analysis and ab-initio, DFT studies of vibrational frequencies and modes of phenazopyridine molecule
  1. Tez No: 252814
  2. Yazar: YELİZ GÖREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, Fenazopridin (Phenazopyridine C11H11N5) molekülünün konformasyon analizi yapılarak kararlı konformerleri saptanmış, molekülün her bir kararlı konformerlerinin titreşim spektrumları hesaplanarak katı fazdaki IR ve Raman spektrumları ile karşılaştırılmıştır. Serbest haldeki Fenazopridin molekülünün en kararlı konformerleri Ab-initio yöntemi içersindeki Yoğunluk Fonksiyon Teorisi (DFT) ile 6-31G, 6-31G(d), 6-31G++(d,p), 6-311G++(d,p) baz setleri kullanılarak belirlenmiştir. Kararlı konformerlerin geometrik parametreleri DFT/B3LYP/6-311G++(d,p) teori düzeyinde geometri optimizasyonu vasıtası ile elde edilmiştir. En kararlı konformer için Harmonik ve Anharmonik titreşim dalgasayıları, en kararlı ikinci konformer için Harmonik titreşim dalgasayıları ve IR şiddetleri geometri optimizasyonu ile aynı teori düzeyinde hesaplanmıştır. Temel bandları karakterize etmek için titreşim kiplerinin toplam enerji dağılımı hesaplamaları PQS (Parallel Quantum Mechanic Solution) programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu molekülün IR ve Raman spektrumları katı fazda ölçülmüştür. Hesaplanan dalgasayıları ile deneysel dalgasayıları arasındaki uyumu sağlamak için literatürde önerilen ikili ölçek çarpanı kullanılmıştır. Elde edilen tüm teorik bulgular deneysel verilerle karşılaştırılıp yorumu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, theoretical conformation analysis of Phenazopyridine molecule, has been performed and stable conformations of the molecule were determined. The vibrational spectra of each conformer of the molecule under investigation were calculated and compared with those of experimental IR ve Raman spectra of the molecule in solid phase. The stable conformers of free Phenazopyridine, have been determined using the Ab-initio methods including Density Functional Theory (DFT) with 6-31G, 6-31G(d), 6-31G++(d,p), 6-311g++(d,p) basia sets. The geometrical parameters for the stable conformers were obtained by means of geometry optimization carried out at DFT/B3LYP/6-311G++(d,p) level of theory. For the most stable conformer harmonic and anharmonic vibrational wavenumbers, for the second most stable conformer harmonic vibrational wavenumbers and IR intensities were calculated at the same theory level used in geometry optimization. To characterize the fundamentals, the total energy distrubition (TED) calculations of the vibrational modes were done by using Parallel Quantum Mechanic Solution Program (PQS). The Infrared spectra and Raman spectra of this molecule in solid phase have been measured. To fit the calculated wavenumbers to experimental ones dual scale factors proposed in literature were used. All theoretical values were compared with the experimental results.