Gökçeada civarı (Kuzey Ege denizi) derin deniz balıklarının nitel-nicel özellikleri
Quantitive-qualitive analysis of deep sea fishes around Gökçeada island (Northern Aegean sea)
  1. Tez No: 252818
  2. Yazar: KENAN FUAT TÜRETKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Su Ürünleri, Marine Science, Aquatic Products
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deniz Biyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Türkiye denizleri'nde ihtiyofauna ile ilgili çalışmalarda taksonomik incelemeler öncelikli olarak yer almış, faunanın belirlenmesine ilişkin önemli katkılar sağlanarak, sularımızda belirlenen türlerin biyolojik özelliklerini konu alan çalışmalar gerçekleştirilmiştir. yapılan bu çalışmaların büyük bir kısmı denizlerimizin littoral bölgesinde yaşayan bentik ve pelajik türleri içermektedir ve derin sularda yaşayan balıklar üzerine yapılmış çalışmalar oldukça az sayıdadır.Ağustos 2008-Nisan 2009 tarihleri arasında Gökçeada civarında yapılan çalışmada derinliği 200 metreden daha fazla olan sularda farklı derinliklerden belirlenen 5 istasyonda trol ve kepçe çekimleri gerçekleştirilerek örnekler elde edilmiştir. çalışma sonucunda 30 familyaya dahil 4 genusa ait 46 tür elde edilmiştir.Gökçeada civarında (Kuzey Ege Denizi) yapılan bu çalışma ile derin deniz alanında bulunan balık türlerinin çeşitliliği, bolluğu ve derinliğe bağlı dağılımları belirlenerek elde edilen bulguların denizlerimiz ihtiyofaunasına önemli bir katkı sağlayacağı ve buna ek olarak ileride balıkçılık yönünden değerledirilme potansiyeli olan derin deniz türlerinin ortaya çıkarılması konusunda yararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Taxonomic studies on ichthyofauna in Turkish Seas have a prior importance due to addition for discovering the fauna and to study on the biology of the species. most of these studies conducted in littoral zone and include benthic and pelagic species, but studies on fishes living in deep waters are quite insufficiant.This study conducted between august 2008 - april 2009. Samples were gathered by trawl and scoop net from 5 stations that below 200 m and have different depth range. As a result 46 species belong to 46 genera and 30 familia are captured.This study around Gökçeada (Northern Aegean Sea) is aimed to determine the diversity, abundance and distribution of the deep sea fishes due to depth and will contribute actual data to ichthyofauna of Turkey and investigate the potential exploitable species that may be suitable for the future.