Gökçeada civarı (Kuzey Ege denizi) trol balıkçılığının ekonomik balık stoklarına etkisi ve baskın türün popülasyon dinamiği
The effect of trawl fishery on commercial fish stocks and the population dynamics of dominant species around the Gokceada island (North Aegean sea)
  1. Tez No: 487845
  2. Yazar: UĞUR UZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Deniz Bilimleri, Fisheries Technology, Marine Science
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deniz Biyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmada, Kuzey Ege Denizi'nin önemli balıkçılık alanlarından biri olan Gökçeada bölgesinde 50–200 m ve 200-400 m derinlik konturlarında gerçekleştirilen trol balıkçılığı faaliyetleri sonucunda elde edilen toplam av ve ıskarta av değerlendirilmiş, hedef tür olan berlam balıklarının popülasyon parametreleri hesaplanmıştır. Çalışma süresince toplam 74 adet kemikli balık, 12 adet kıkırdaklı balık, 13 adet kabuklu, 12 yumuşakça ve 12 derisidikenli türü elde edilmiştir. Toplam ıskarta oranı % 25,9 olarak hesaplanmış ve artan derinlikle birlikte ıskarta oranının azaldığı tespit edilmiştir. Üç balıkçılık sezonunda ortalama 16,83±7,49 kg/saat birim çabada av elde edilmiştir. DPUE değeri 1,40 kg/saat ile 19,77 kg/saat arasında değişirken, ortalama DPUE 4,47±2,89 kg/saat olarak hesaplanmıştır. Berlam balığının popülasyonunun boy dağılımı, 5,9 cm ve 51,2 cm arasında değişim göstermiştir. Berlam balığı için von Bertalanffy büyüme parametreleri L∞=102,66 cm, W∞=10424 g, k=0,0992 ve t0= -0,8085 olarak hesaplanmıştır. Hedef tür olan berlam balığı stokları üzerinde aşırı balıkçılık baskısı olduğu ve büyüme aşırı avcılığı yapıldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the total and discard catch obtained from the Gokceada Island (northern Aegean Sea), one of the important fishery region of the Aegean Sea, were assessed in depth contours of 50-200 m and 200-400 m and population parameters of the European hake which is target species, was calculated. During the study, a total of 74 bony fishes, 12 cartilaginous fishes, 13 crustaceans, 12 mollusks and 12 echinoderms were identified. The total discard ratio was calculated as 25.9% and it has been found to reduce the discard rate with increasing depth. The mean CPUE was 16.83±7.49 kg/hour for three fishing seasons. While DPUE values were ranged between 1.40 and 19.77 kg/hour, an average DPUE was calculated as 4.47 ± 2.89 kg/hour. Total length distribution of European hake population ranged between 5.9 cm and 51.2 cm. The von Bertalanffy growth parameters were calculated as L∞=102,66 cm, W∞=10424 g, k=0,0992 and t0= -0,8085. It was found that there is an excessive fishing pressure and growth overfishing on the European hake stocks which are the target species.