Fethiye-Burdur fay kuşağının güneybatı uzantısının kinematik özellikleri
The kinematic properties of the southwest extension of Fethiye-Burdur faultzone
  1. Tez No: 252829
  2. Yazar: ESRA CANBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ PINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Güneybatı Anadolu'da en belirgin tektonik yapılardan biri Isparta açısıdır. Fethiye-Burdur fay (FBF) kuşağının Isparta açısının batı kanadını oluşturmaktadır. Geçtiğimiz yüzyılda bu fay kuşağı üzerinde M7 sınıfında, 03.10.1914 tarihinde Burdur depremi ve 25.04.1957 tarihinde Fethiye depremi meydana gelmiştir. Bu depremler açıkça göstermiştir ki bu fay kuşağı boyunca önemli bir deformasyon birikimi söz konusudur ve geçmişte olduğu gibi gelecekte de bu bölgede can ve mal kaybına neden olabilecek depremler meydana gelecektir.Bu tez kapsamında 34o-38,5o K enlemleri ile 25o-31o D boylamları arasında kalan bölgeye ait, 1914 yılından günümüze, büyüklüğü M?4.0 olan deprem etkinliği incelenmiş ve çeşitli kataloglardan veriler derlenerek odak mekanizması çözümleri elde edilmiştir. Yapılan çözümlemeler bölgenin tektonik olarak aktif olduğunu göstermektedir. FBF kuşağının güneybatı uzantısı ile Helen yayı arasındaki yapısal ilişkiler ve etkin olan fayların kinematiğini incelemek için toplam 252 depremin faylanma mekanizması bilgisine ulaşılarak bir veri kümesi oluşturulmuştur. Bu kümede yer alan depremlerden 26 tanesinin faylanma mekanizması çözümü bu çalışmada elde edilmiştir. FBF zonu boyunca meydana gelen depremlerin faylanma mekanizmalarındaki kayma vektörü ile GPS çalışmalarından elde edilen blok hareket yönleri arasındaki uyumsuzluk dikkat çekicidir. Depremler, FBF zonun kuzeydoğu bölgesinde KB-GD yönlü açılma hareketini gösterirken GPS verisi hareketin GB-KD yönünde sağ-yönlü doğrultu atımlı olduğuna işaret etmektedir. GPS ve deprem verileri arasındaki uyumsuzluk FBF zonun güneybatı kısmında da görülmektedir. Çameli havzasında üst kabukta meydana gelen depremler KKD-GGB yönlü açılma rejimi gösterdiği halde GPS verileri bu bölgenin KB-GD yönlü sıkışma altında olduğunu göstermektedir.Derlediğimiz veri kümesinde yer alan faylanma mekanizması çözümleri kullanılarak yapılan gerilme tensörü analizine göre güneybatı Anadoluda asal gerilme eksenlerin azimut ve dalımları ?1=(123, 65), ?2=(278, 23), ?3=(12, 10). FBF zonun hemen güneyinde ise doğrultu atımlı rejimin hakim olduğu ve asal gerilme eksenlerin azimut ve dalımları ?1=(205, 1), ?2=(115, 8), ?3=(304, 82) olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the marked tectonic structure in Southwest Anatolia is Isparta angle. Fethiye-Burdur fault (FBF) zone forms the western branch of the Isparta angle. Two major events of M7 class took place on this zone: the 03.10.1914 Burdur and the 25.04.1957 Fethiye earthquakes. These events obviously showed that an important accumulation of deformation exist along this fault zone and heretofore earthquakes may cause loss of life and property in this area.In this thesis, we compile an earthquake focal mechanism data set for M?4.0 events that took place starting from 1914 to present and covering the region between 34o-38,5o N latitude and 25o-31o E longitude. The data was compiled from various catalogs and the analysis of 26 focal mechanisms was done within the scope of this study. This analysis showed that the region is an active tectonic complex. As a result we compiled a data set of 252 fault plane solutions to inverstigate the structural relationship between the southwest extension of Fethiye-Burdur fault zone and the Hellenic Arc. The disagreement between the rake of the fault plane salutions of events taking part in NE part of FBF zone and the GPS vektor is striking. Although, the earthquakes show that NW-SE extension in the region is a predominant feature the GPS data indicate right-lateral strike slip motion in NE-SW direction. Disagreement exists between the earthqukes in southwetsern part of FBF zone and the GPS data, as well. The upper crust earthquakes in Çameli basin show NNE-SSW extension while the GPS data suggests NW-SE compression.Using the fault plane solutions in our data set we estimated the stress tensor acting in SW Anatolia that yield results showing direction and plunge of the principle stress axes as ?1=(123, 65), ?2=(278, 23), ?3=(12, 10). Similarly, for the region to the southwest of FBF zone we obtain principal stress axis parameters as ?1=(205,1), ?2=(115, 8), ?3=(304, 82).