Bazı papaver alkaloidlerinin sitotoksik aktivitelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of cytotoxic activities of some papaver alkaloids
  1. Tez No: 252830
  2. Yazar: RECEP DEMİRGAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Papaver alkaloidlerinin (amurin, armepavin, izokoridin, izotebain, makrantin, mekambrin, mekambridin, narkotin, orientasidin, oripavin, salutaridin, tebain, berberin) Vero ve HeLa hücre hatları üzerine sitotoksik etkisi MTT (3-(4,5-dimetiltiyazol-2-il)-2,5-difenil tetrazolyum bromid) yöntemi kullanılarak değerlendirildi. Vero ve HeLa hücre hatları alkaloidlerin 1-300 ?g/ml'lik konsantrasyonlarında 48 saat süreyle inkübe edildiler. MTT yöntemi ile ölçülen sitotoksisite değerleri SD50 (?g/ml) olarak ortaya kondu. Test edilen alkaloidlerden HeLa hücreleri için berberin, makrantin ve mekambrin, Vero hücreleri için tebain, mekambrin ve berberin en fazla sitotoksisite gösteren alkaloidler olarak ortaya çıkmaktadır. En aktif alkaloidler SD50 değeri 12.08 ?g/ml olan berberin ve SD50 değeri 24.16 ?g/ml olan makrantindir. Berberin ve makrantin en yüksek sitotoksik aktiviteyi bir kanser hücre hattı olan HeLa hücrelerine karşı gösterirken, normal bir hücre hattı olan Vero hücrelerine karşı düşük sitotoksik aktivite göstermişlerdir. Salutaridin iki tip hücreye karşı da sitotoksik aktivite göstermemiştir. Mekambrin alkaloidinin Vero hücrelerinde 100 ?g/ml konsantrasyonda, HeLa hücreleri için ise 150 ?g/ml konsantrasyonda % 100 sitotoksisite gösterdiği yani hücrelerin tamamının ölümüne neden olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The cytotoxic effect of papaver alkaloids (amurine, armepavine, isocorydine, isothebaine, macranthine, mecambrine, mecambridine, narkotine, orientacidine, oripavine, salutaridine, thebaine, berberine) on Vero and HeLa cell lines were evaluated using the MTT (3-(4,5-Dimethylthiazol-2-yl)-2,5-diphenyltetrazolium bromide) assay. Vero and HeLa cell lines were treated with various concentrations of alkaloids (1-300 ?g/ml ) for 48 h. Values for cytotoxicity measured by MTT assay were expressed as SD50 (?g/ml). From the tested alkaloids, berberine, macranthine, mecambrine for HeLa cells and thebaine, mecambrine, berberine for Vero cells showed potent cytotoxic activity. The most active alkaloids were berberine and macranthine with SD50 of 12.08 ?g/ml and SD50 of 24.16 ?g/ml respectively. Whereas berberine and macranthine showed the highest cytotoxic activity against HeLa cancer cell line but these alkaloids exhibited low cytotoxic activity against Vero normal cell line. Salutaridine exhibited no cytotoxic activity against two types of cell lines. Mecambrine alkloid showed 100 % cytotoxic activity on Vero cells at 100 ?g/ml and HeLa cells at 150 ?g/ml concentration.