Kömür hazırlama teknikleri kullanılarak Türkiye'deki kömürlerin iz element içerikleri açısından değerlendirme olanaklarının araştırılması
Investigation of evaluation possibilities of Turkish coals in terms of their trace element contents by use of coal preparation methods
- Tez No: 252836
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLGİN KURŞUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 273
Özet
Bu çalışmada Türkiye'deki kömürlerin ve küllerinin içerisindeki iz elementler incelenmiştir. Çalışma iki ana bölüme ayrılmaktadır. Birinci bölümde kömürler ve iz elementler ile ilgili bilgiler, ikinci bölümde ise deneysel çalışmalar yer almaktadır.Tez kapsamında literatür çalışması olarak Türkiye ve Dünya'da kömür ve iz elementler hakkında yapılan yayınlar derlenmiştir. Çalışmanın deneysel kısmında ise Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden alınan kömür ve termik santral kül numuneleri kullanılmıştır. Alınan numuneler üzerinde boyut, nem, kül, yoğunluk, ısıl değer, uçucu miktarı, toplam karbon, toplam kükürt, esas element ve iz element analizleri yapılmıştır.İstanbul - Ağaçlı, Zonguldak - Kozlu, Muğla - Yatağan ve Manisa - Soma'dan alınan kömür numuneleri üzerinde yüzdürme batırma ve flotasyon deneyleri yapılmıştır. Bunun sonucunda kömür hazırlama ve yakma yöntemleriyle iz elementlerin değişimleri ve hareket mekanizmaları araştırılmıştır. Ayrıca Yatağan ve Soma Termik santrallerinden alınan kül numuneleri üzerinde yapılan esas ve iz element analizleri ile termik santral küllerinin değerlendirilebilirliğinin bir ön araştırması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In, this study, the trace elements in Turkish coals and their ashes were carried out. The study is separated in two sections. The information about coals and trace elements are given in the first section. The second section contains the experimental studies.In this thesis, firstly, the national and international publications about the coal and trace elements were compiled. Secondly, in the experimental section, the coal and thermal power plant ashes which were taken from various regions of Turkey were used. Sieve, moisture, ash, calorific value, volatile amount, total carbon, total sulphur, major element and trace element analysis of the samples were carried out.The float and sink analysis and flotation tests were carried out of the samples which were taken from Istanbul - Agacli, Zonguldak - Kozlu, Mugla - Yatagan and Manisa - Soma. Thus, trace element changes and moving mechanisms were investigated with coal preparation and burning methods. Furthermore, the pre-investigation of the assessment of the thermal power plant ashes was carried out with the experiments on the ash samples which were taken from Yatagan and Soma thermal power plants.