Polietilen/EVOH harmanlarının hazırlanması ve bazı özelliklerinin belirlenmesi
Preparation of polyethylene/EVOH blends and determination of their some properties
  1. Tez No: 252841
  2. Yazar: MELİKE DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAŞGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tez çalışmasında, farklı bileşimlerde polietilen (PE)/etilen-vinil alkol kopolimeri (EVOH) harmanları laboratuvar ölçekli, çift vidalı ektruderde hazırlanmış, harmanlar sıcak pres ile film haline getirilmiş ve örneklerin termal, yapısal ve bariyer özellikleri test edilmiştir. Uyumlaştırıcı olarak PE-g-MA ve farklı yapıda modifiye polietilenler kullanılmıştır.Hazırlanan örneklerin, yapısal analizleri ve fiziksel özellikleri, Fourier-Infrared Spektroskopi (FTIR), X-ışını kırınım difraktometresi (XRD), Diferansiyel Taramalı Kalorimetre (DSC), Termogravimetrik Analiz Cihazı (TG) ve Taramalı Elektron Mikroskopisi (SEM) ile incelenmiştir. Ayrıca harmanlardan hazırlanan film örneklerinin oksijen (O2) geçirgenlikleri test edilmiştir. Harmanların oksijen geçirgenlik değerleri Maxwell modeline uyarlanarak filmlerin mikro-yapısı öngörülüştür.Tez çalışmalarında son olarak, elde edilen harmanlardan seçilmiş olan optimum bileşime kil ilavesiyle ?polimer harman-nanokompozit? yapıların oluşumu incelenmiş ve kil ilavesinin örneklerin gaz geçirgenlik özelliklerine iyileştirici etkileri detaylandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, polyethylene (PE)/ethylene-vinyl alcohol copolymers (EVOH) blends with various compositions were prepared by melt processing in a lab- scale twin screw extruder. Also various functional and modified polyethylenes and polyethylene-graft-maleic anhydride (PE-g-MA) were used as compatibilizer.Structural characterization and physical properties of the samples were carried out by Fourier-Transform Infrared Spectroscopy (FT-IR), Wide Angle X-Ray Diffraction (XRD), Differential Scanning Calorimetry (DSC), Thermogravimetric analysis (TG) and Scanning Electron Microscopy (SEM) methods. Furthermore, oxygen (O2) permeability values of the film samples were tested. The micro-structures of the films were estimated by applying Maxwell model to permeability results of the blends.Nanocomposite formation by clay addition into some compositions and enhancement in barrier properties of the samples was also investigated.