Çapraz bağlı akrilik asit/2-akrilamido 2-metilpropan sülfonik asit hidrojellerinin sentezi ve uygulamaları
Synthesizes of crosslinked acrylic acid/2-acrylamido-2-methlypropane sulfonic acid hydrogels and their applications
  1. Tez No: 252857
  2. Yazar: MÜGE ÇAĞIL AKKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN BANU İYİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Hidrojeller çapraz bağlı, suda çözünmeyen ancak su absorplayabilen hidrofilik yapılı polimerlerdir. Su absorplama yeteneği polimerin tipine ve çapraz bağlanma derecesine göre değişir. Hidrojeller endüstrideki potansiyel uygulamaları nedeniyle gittikçe artan bir öneme sahip olmuşlardır. Bu polimerler suların saflaştırılması ve ayrılmasında membran hazırlanmasında, kontak lenslerde, tarımda, gıda endüstrisinde, tıp ve biyoteknoloji alanında kullanılmaktadırlar.Günümüzde çevre kirliliğinin gittikçe artan bir sorun haline gelmesi, bunun giderimi için çeşitli tekniklerin geliştirilmesine yol açmıştır. Tekstil, deri, kağıt, kauçuk, plastik, kozmetik, gıda v.b. gibi teknolojinin pek çok alanında kullanılan sentetik boyalar da atık sular yoluyla çevreye karışarak, bu kirliliğe katkıda bulunmaktadır. Bu boyaların uzaklaştırılması için koagülasyon ? flokülasyon, oksidasyon, ozonizasyon, membran ayırması ve adsorpsiyon gibi farklı yöntemler kullanılmaktadır.Bu çalışmada atık sulardan boyar maddelerin uzaklaştırılması için adsorpsiyon yöntemi kullanılmış, bu amaçla farklı mol oranlarında akrilik asit (AA) ve 2-akrilamido-2- metilpropan sülfonik asit (AMPS) monomerleri ile farklı çapraz bağlayıcı oranlarında çalışılarak çapraz bağlı AA/AMPS hidrojelleri sentezlenmiştir. Elde edilen bu hidrojeller seyreltik çözeltilerden Safranin T ve Brillant Krezil Mavisi boyar maddelerinin uzaklaştırılmasında kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Hydrogels are hidrofilic polymer networks which insoluble but can swell in water. The ability to swell in water firstly depends on the type of polymers and on the degree of crosslinking. Hydrogels are becoming more and more important because of their potential applications in industry. They are used for preparation of membranes in water purification and separation, catheters, contact lenses as well as in agriculture, food industry, medicine and biotechnology.Gradually increasing environmental pollution has caused to develop new water treatment processes. Synthetic dyes are being used in many areas like textile, leather, paper, rubber, plastic, cosmetic, pharmaceutical and food industries. The extensive use of dyes often poses pollution problems in the form of colored wastewater that discharges into environmental water bodies. Several water treatment processes such as coagulation-flocculation treatment, ozonization, membran filtration and adsorption are proposed for the removal of dyes from wastewater bodies.In this study, adsorption process has been used in order to remove of color from waste effluents. For this purpose, crosslinked acrylic acid (AA) / 2-acrylamido-2-methlypropane sulfonic acid (AMPS) hydrogels were synthesized with different molar ratio of acrylic acid (AA) and 2-acrylamido-2-methlypropane sulfonic acid (AMPS) monomers and different crosslinker ratio. Obtained hydrogels are used so as to uptake of Safranin T and Brillant crezil blue dyestuffs from aqueous solution.