Konya Göksu Bozkır barajı jeoteknik incelemesi
  1. Tez No: 25286
  2. Yazar: M.CEMİL EVİRGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ ERTUNÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 391
Özet
356 VI-ÖZET Bu inceleme Çukurova Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabil im Dalında doktora tezi olarak hazırlanmıştır. Arazi, laboratuvar ve büro çalışmaları 19B1-1992 yıllan arasında yapılmıştır. Konya Bozkır Göksu(Bozkır) Barajında rezervuar alanı, baraj aks yeri ve derivasyon tünelinde yapılan bu çalışma ile aks yeri permeabiliteleri ve enjeksiyonları, rezervuar alam stabilite sorunları, siltasyon hesabı, jeoteknik çalışmalarla derivasyon tünelinde kaya kütlesi sınıflamaları ile tünel güzergahlarının uygulamaları ve iksa önlemleri, tünel ve baraj yerinin jeolojik- jeoteknik koşullan ortaya konmuştur. Ayrıca baraj gövdesine gerekli malzeme etüdleri, bunların laboratuvar sonuçlan da malzeme niteliğinin belirlenmesinde kullanılmıştır. Harita alanındaki formasyonlar iki GRüP'la temsil edilirler. Bu gruplar ; 1. Bozkır Grubu 2. Aladag Grubu olup herbiri içinde görülen for masyonlar ayrı ayrı yaş sırasına göre şöyledir.:- Bozkır Grubu Taşkent formasyonu ( Pt) Permiyen yaşlı san, pembe gri renkli biyomi kritik ki reçtaşlanyla temsil edilirler. Triyas yaşlı Dolhanlar formasyonu (Trd) ofiyolit olup içindeki bileşenleri; ^î (Peridotit, gabro, diyabaz ve kuvarsit "le temsil edilir. Triyas- Jura yaşlı Kayabaşı formasyonu beyaz-gri, kısmen pembemsi konglomeratik kireçtaşı ve beyaz-gri renkli masif sparitik ki reçtaşlanyla temsil olunur. Kretase yaşlı357 Kovanlık formasyonu (Kk) pembe-kırmızı-bordo ve gri renkli, orta kalın katmanlı, iri ile orta boylu çakı Ilı, tabaka! anmaya paralel yönlenmeli, kumtaşı ve karbonat çimentolu, demir enjeksiyonlu cakıltaşlarıyla temsil olunur. Olistolit halindedir. Söğüt formasyonu (Ks) grimsi, yeşil siyah renkli, ince laminalı ve şisti görünümlü, dağı 1.çan ve kırılgan karakterde şeyller ile temsil edilir. Bu birim olistolit hal inde olup Kovanlık formasyonu ile uyumludur. Aladag Grubu ise harita alanında İM birimle gözlenir. Devoniyen yaşlı Gölbogazı formasyonu (Dg) sarımsı yeşil, boz renkli killi şist, sarımsı pembe beyaz mermer, sarımsı -gri koyu gri yeşilimsi renkli şisti şeyi, sarımsı, pembe kirli sarı, koyu sarı renkli kuvarsit, yer yer dolomitize siyahımsı, kısmen rekristalize kireçtaşı ile temsil edilir. Karbonifer yaşlı Yaracak formasyonu kuyu gri, siyahımsı renkli şeyi, siyah renkli iyi istiflenmiş kireçtaşı, kumlu kireçtaşı, ince taneli mikritik, oosparitik, bjyosparit.i k ki reçtaşından oluşur. Harita alanındaki formasyonların birbirleriyle ilişkileri şöyledir; Gölbogazı. formasyonu ile Yaracak formasyonu konkordan, Dolhanl ar ile diskurdandır. Dol hanlar ile Kayabaşı formasyonu konkurdandır. Kayabaşı ile Kovanlık diskordan, Kovanlık-Sögüt konkordandır. Harita alanındaki en önemli fay 45 derecelik bindirme ile Dolhanlar fayı olup rezervuar alanının memba 'ındadır. Boyu Konya N 28 c4 paftasında yaklaşık 10 km'yi bulur. Permeabilite hesabı, enjeksiyon bilgisayarla hesaplanmıştır. Enjeksiyon sıvısının karışım oranları Cambeford (1967) 'e göre yapılmıştır. Genellikle aks yeri gecirimli,çok geçiri mi i zemin durumundadır ve enjeksiyon gerekmektedir.358 Baraj ekonomik ömrü ve buna bağlı ölü hacim hesabı yapılım.? olup 50 yıllık periyodda, JJ8260 ten tortu geleceği hesaplanmıştır., / 9Q*e0 Derivasyon tüneli ile ilgili çalışmalar iki aşamada yapılmıştır. Birinci aşamada tünel çap seçimi yapılmıştır. Bununla ilgili olarak yapılan bilgisayar programı ile hesaplanan mafaitmm taşkın debisine göre tünel çapı 3.5 m'dir. İkinci aşamada tünel güzergahında yapılan kaya kütlesi sini fi amalarında ESR, BMR ve Q sistemleri kullanılmıştır. Öç sisteme göre bulunan iksa Önlemleri, jeolojik koşullar da göz önüne alınarak birleştirilmiştir. Stabilite analizi rezervuarda membaya göre sol yamaçta yapılmıştır. Sol yamaçta görülen kumlu-siltli kısmın su altında kalmasıyla stabilite durumunun ne olabileceği araş tınlmış tır. Bu analiz ABD Pürde üniversitesinden sağlanan STABLE isimli bir program yardımıyla, BISHOP yöntemiyle hesaplanmıştır. ~:a Malzeme etüdü yapılmış olup geçi ri mi i, yari geçirimi i ve geçirimsiz malzeme rezervleri hesaplanmıştır. inceleme alanı deprem riski uaçısı ndan 3. derece deprem bölgesi içindedir.
Özet (Çeviri)
359 VII. ABSTRACT This study (research) has been prepared as a thesis of doctorate in the applied geology (Engineering Geology) programne of Çukurova university FBEJMBD. Field laboratuary and office studios has been continued from 1981 to 1990. By means of the study that has been made in Konya Goksu Bozkır dam resorvior, dam axis and diversion tunnels, the permeability of the axis and the groutings, stability problems of the resorvior, calculation of siltation, rock mass classification tunnel route applications and supporting systems of the diversion tunnels, geological and geotechnical conditions of the tunnel and the dam have been brought out. In addition, the material analysis for the dam and the laboratuary results of them have been used in determining the quality of materials. '. Formations are represented by two groups on the map area. These groups are; 1. Bozkır Group ' 2. Aladag Group Formations which take place in these groups are the followings Bozkır Group Taşkent formation (Pt) is represented by yellow, pink, gray colored biomicritic limestones of Permian. Triassic Dolhanlar formation (Trd) which is composed of ofiolit consisting of peridotit, gabro, diabase and quartzite. Triassic- Jurassic Kayabaşı formation is represented by white-gray, partially pink coloured conglomeratic limestone and white-gray colored massive sparitic limestones. Cretaceus Kovanlik formation (Kk) is represented by pink-red-purple and gray colored, medium- thick layered, medium-coarse gravels consisted, directed to bedding planes, sandstone and carbonate cemented conglomerates. Söğüt formation (Ks) is represented by grayish, green black colored, laminated and shisty, brittle shales. This unit is olistolite and concordant with Kovanlık formation.360 Aladag Group is observed by two units. Devonian Gölbogazı formation (Eg) is represented by yellowish green, gray colored clayey shist, yellowish pink white marbles, yellowish gray, dark gray greenish colored shisty shales, yellowish, pink dirty yellow, dark yellow coloured quartzites, partly dolomitle blackish partly recrystallized limestones. Carboniferous Yaracak formation has been formed of dark gray, blackish coloured shale, black coloured well packed limestones, sandy limestones, micritic, oosparitic, biosparitic limestones. The inter relation of formations in the map area are as follows Gölbogazı formation is concordant with Yaracak formation and discordant with Dolhanlar. Dolhanlar formation is concordant with Kayabaşı formation. Kayabaşı and Kovanlık are discordants, Kovanlak and Söğüt are concordants. The most important fault is Dolhanlar faulth in the map area. It is approximately 10 km's long on Konya N 28 c4 section. The values of permeability and' grouting are calculated by using a computer. The rate of grouting fluid is applied by means of Cambeford(1967). The 'data foundation has high permeability and is needed grouting. f!>-r- The economical life of the dam and dead volume calculations has been made and 88200 tone of sediments are calculated for 50 years period. The studies related with diversion tunnel have been made in two phases. First, tunnel diameter is selected. According to the calculated maximum flow rate by means of computer programme related with this, the diameter of the tunnel is 3.5 m, then BSR.KMR and Q systems have been used for the rock mass classification of the tunnel's route. The supports which are found according to "the treee systems concerned are associated by taking in the account of the geological condition.361 The stability analysis has been made en the left bank of the resorvior. The stability condition of the sand-si 1 ty part of the left bank after the filling of the reservoir with nater has been investigated. This analysis has been calculated by the help of a programme named Stable which is supplied from the rurde üniversity,OSA. Bishop method has been used. Material researches has been made and the reserves have been determined for each zone of dam. Investigation area takes place in the third earthquake region.