Isıtılmayan seralarda su şiltelerinin boyutlandırılması ve etkinlik derecelerinin saptanması üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 25285
  2. Yazar: HASAN YENİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. NAFİ BAYTORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
-IX- ÖZ Bu araştırmada, ısıtılmayan seralarda su şiltelerinin boyutlandırılması ve sera içi iklimine etkisi araştırılmıştır. Araştırma ısıtılmayan cam ve plastik seralarda yürütülmüştür. Su şiltelerinin enerji depolama özelliklerini belirlemek için izolasyonsuz yağsız, izolasyonsuz yağlı, izolasyonlu yağlı ve izolasyonlu yağsız gibi 4 farklı konusu incelenmiştir. Su şilteleri, cam serada 1 m2 sera taban alanına 30.5 kg, plastik serada ise 36 kg su tekabül edecek şekilde sera içine yerleştirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, ısıtılmayan cam ve plastik seralarda kullanılan farklı konulardaki su şilteleri arasında su sıcaklığı açısından önemli bir fark bulanamamıştır, ancak her iki serada da en iyi konunun izolasyonsuz yağlı olduğu belirlenmiştir. Su şiltelerinin kullanılmasıyla gece saatlerinde iç ve dış sıcaklık arasında cam serada 3-3.5 °C lık, plastik serada 0.4-0.7 "C'lik sıcaklık farkı sağlanmıştır. Şiltelerin enerji depolama randımanları cam serada %19.5, plastik serada ise %18 olarak bulunmuştur. Araştırmada su şiltelerinin konveksiyonla ortama verdikleri ısı enerjisinin belirlenmesi için gerekli ak katsayısı 3.6 W/m2*K olarak belirlenmiştir. Pratikte su şiltelerinin kullanımı amacıyla çalışmanın sonucunda geliştirilen abak yardımı ile seradaki dikim düzeni ve şiltelerin yerleştirilme durumuna göre gerekli boru uzunluğu ve çapı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
-x- ABSTRACT In this study, dimensioning of water tubes and the effect of water tubes on the climate of greenhouse were examined. The research was conducted in greenhouses with no-heating, covered with glass and plastic. Four different research subjects implying non isolated-non oiled, non isolated-oiled, isolated-non oiled, isolated- oiled were examined to determine the energy storage capacity of water tubes. Water tubes of 30.5 kg/m2 were placed in glass greenhouses whereas for plastic greenhouses the corresponding values were 36 kg/m2. The results showed, that there were no significant differences between water tubes as far as water temperatures were concerned. However, in both greenhouses, the treatment of non isolated-oiled was found to be the best metod. Using water tubes, at the night-hours there was 3-3.5 "C differences between interior and exterior temperature in the glass covered greenhouse, whereas in the plastic covered greenhouse the difference was about 0.4- 0.7 'C, The energy storage efficiencies of tubes were 19% and 18% for glas and plastic covered greenhouses, respectively. In the experiment, the coefficient of ak needed to determine heat energy emitted by water tubes by convection was found to be 3.6 W/m2*K. To use water tubes was developed practically, at the end of the experiment, a nomogram to calculate abacus giving tube length and diameter depending on the settement pattern of the tubes and sowing pattern of the plant in the greenhouses.