Silifke-Göksu deltasının doğal ve kültürel potansiyelinin belirlenmesi ve potansiyelin çeşitli kullanımlar yönünden değerlendirilmesi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 25287
  2. Yazar: ÖMER GÜLKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
149 ÖZET Araştırma alanı, orta Torosların eteğinde bulunan 10 000 km2 lik havzaya sahip Göksu Irmağının Silifke - Taşucu arasında denize açıldığı bölgedir, içel il sınırlan içerisinde, 36° 17' Kuzey, 33° 59' Doğu koordinatları arasında yaklaşık 15 000 ha' lık bir alanı kapsamaktadır. Bu çalışmayla Göksu Deltası özel Çevre Koruma Bölgesinin sahip olduğu doğal ve kültürel potansiyelin belirlenmesi ve bu potansiyelin çeşitli kullanımlar yönünden değerlendirilerek deltanın sürdürülebilir bir şekilde korunması ve gelecek nesillere aktarılması amaçlanmıştır. Çalışmanın birinci aşamasında konunun tarihsel gelişimi bununla ilgili kavramlarla, sulak alanların değer ve fonksiyonları açıklanarak bu konuyla ilgili yurt içi ve dışında devam eden araştırmalar incelenerek değerlendirilmiştir. ikinci aşamada, Göksu Deltası'nın doğal ve kültürel potansiyelinin belirlenmesine çalışılarak doğal yapı üzerinde var olan veya gelecekte ortaya çıkabilecek sorunlarla, mevcut alan kullanım biçimleri aralarındaki ilişki ve bu ilişkilerin yarattığı sorunlarla bunların Delta'nın doğal ve kültürel potansiyelini etkileme durumu BACHFISHER (1978) ilkelerini verdiği Ekolojik Riziko Analizi Yöntemine dayanılarak belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın üçüncü aşamasında, araştırma alanındaki çeşitli alan kullanımlarının birbirleri ve doğal yapı ile olan çelişkilerinden kaynaklanan zararların önlenmesi veya azaltılmasına yönelik öneriler, ağırlıklı olarak alanın korunması, rekreasyon ve turizm gibi kullanımlar açısından da ele alınarak değerlendirilmesi yönünde geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
150 SUMMARY The research area is the region here the Göksu where the Göksu River (Which has 10.000 km2 riverbasin and the take place in the foothil of the central Toros Mountains) put out the sea between Silifke-Taşucu. This region is in the limids of the city içel between the 36° 17' North, 33° 59' East coordinates and aproximiatlly includes 15000 ha open space (area). What is aimed by this research, that to define the natural and cultural potential of Special Protection Area the Göksu Delta and appreciating (summing up) this (Potential) according to many useciges to keep its existing situation in continuity and leave it to the next generation. The explanation of the historical progress and its conceptions of the area, the worth and the functions of the wetland, take part in the first pherse of the research with the national and foreifner research in continuity. In the second phase it has been determined existing and expected impacts on the natural ecosystem, - existing land use types and intaraction between them and problems which came intobeing due to this interaction and the impacts on naturel- culturel potential of the Delta according to the Ecological Riziko Analysis method of BAHFISHER (1978). In the third phase of the research suggestions to prevent and mitigate the harm tooke place because of the interaction between the different land use types and natural ecosystem have been developed in terms of such land use types as; preservation, recreation and tourism.