Rasyonel çekirdekli integral operatörler
Integral operators with rational kernels
  1. Tez No: 252884
  2. Yazar: MELİH GÖCEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜKSEL SOYKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tezde bazı rasyonel çekirdekli integral operatörlerin pozitif ve negatif özdeğer sayıları bulunmuş ve bu özdeğerler yaklaşık olarak hesaplanmıştır.Birinci ve ikinci bölümde tez için gerekli olan temel tanım, teorem ve önermeler ele alınmaktadır. Ayrıca ikinci bölümde belirli integral operatörlerin rasyonel çekirdekleri için bazı genellemeler verilmiştir. Daha sonraki bölümde ele alınan integral operatörlerin pozitif ve negatif özdeğer sayıları teorik olarak bulunmuştur.Son bölümde belirli nümerik yöntemler kullanılarak bazı rasyonel çekirdekli integral operatörlerin özdeğerleri yaklaşık olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis the numbers of positive and negative eigenvalues of integral operators with certain rational kernels are found and these eigenvalues are calculated approximately.The basic definitions, theorems and lemmas which are needed for the thesis are considered in the first and second chapter. Furthermore, some generalizations for the rational kernels of certain integral operators are given in the second chapter. In the next chapter the numbers of positive and negative eigenvalues of considered integral operators are found theoretically.The eigenvalues of integral operators with some rational kernels are calculated approximately by using certain numerical methods in the last chapter.