E-cam/epoksi örgülü kompozit plakaların analitik ve deneysel titreşim analizi
Analytical and experimental vibration analysis of e-glass epoxy woven type composite plate
  1. Tez No: 252885
  2. Yazar: İSMAİL DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET YETMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Günümüzde kompozit malzeme kullanım alanları gittikçe artmaktadır. Otomotiv endüstri, uçak ve uzay sanayi hafiflikleri nedeniyle çelik parçaların yerine kompozit parçalar kullanmayı tercih etmektedir. Kompozit malzemeler yüksek elastik enerji depo edebilme kapasitesi, yüksek mukavemet-ağırlık oranı, çok iyi yorulma ve korozyon dayanım özelliklerini bir arada bulundururlar.Kompozit malzemeler mukavemeti arttırmak, kırılma tokluğunu arttırmak, yorulma dayanımını arttırmak, korozyon dayanımını artırmak, aşınma dayanımını arttırmak, yüksek sıcaklıklardaki özellikleri iyileştirmek, ısıl iletkenliği artırmak, akustik özelliği iyileştirmek, rijitliği arttırmak, elektrik iletkenliğini arttırmak, ağırlığı azaltmak, estetik-çekicilik kazandırmak gibi birçok sebeplerden tercih edilmektedirler.Çalışmamızda E-Cam/Epoksi örgü tipi fiberlere sahip bir kompozit malzeme üzerinde çalışılmıştır. Numune Institut fuer Verbundwerkstoffe GmbH (IVW), Almanya adlı bir enstitüden temin edilmiştir. Yapılan çalışmada ilk olarak kompozit malzeme modellenmiştir. Bu model yardımıyla doğal frekans eşitlikleri elde edilmiştir. Daha sonra bir frekans analizörü kullanılarak doğal frekans değerleri deneysel olarak tespit edilmiştir. Ayrıca çalışmamızda test numunesinin katı modellemesi yapılarak sonlu elemanlar yöntemi ile doğal frekansının tespiti de yapılmıştır. Daha sonra elde edilen tüm analitik, deneysel ve nümerik sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, application areas of composite materials are increasing. Composite materials are preferred by automotive industry, aircraft and aerospace industry to use instead of steel parts because of their light weight. Composite materials are used for high elastic energy storage capacity high strength-to-weight ratio, excellent fatigue and corrosion resistance properties.Composite material are used to increase strength, fracture toughness, fatigue resistance, abrasion resistance, high temperature properties, rigidity, electrical conductivity and also improving thermal conductivity, corrosion resistance, enhance the acoustic properties and for weight decrease.In our study, we focused on a composite material with woven type fiber. Sample has been obtained from Institut fuer Verbundwerkstoffe GmbH (IVW), Germany. First of all the composite material was modeled in our study. With the help of this model the natural frequency equations are obtained. Then with a frequency analyzer as experimental values of natural frequencies were identified. Also, in our study the natural frequency of the test material was also determined with finite element method. Then obtained all analytical, experimental and numerical results were compared.